06.04.2019, 14:18 | czytano: 1295

Za nami piąta edycja Orawskiego Festiwalu Artystycznego (zdjęcia)

W dniach 29-31 marca 2019 r. odbyła się V edycja Orawskiego Festiwalu Artystycznego, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Inicjatyw Młodzieży Orawskiej.
W piątek tj. 29 marca dzieci z lipnickich szkół podstawowych miały okazję uczestniczyć w warsztatach wyjazdowych w Skansenie w Zubrzycy Górnej, gdzie pod okiem przewodniczki uczestniczyły w ścieżce edukacyjnej pt. „Orawskie talorki weselne”. Najpierw dzieci zostały oprowadzone po chacie, gdzie zobaczyły tradycyjne orawskie talorki, dowiedziały się jakie funkcje pełniły oraz jak je naprawiano. Następnie samodzielnie ozdabiały własne talorki różnymi motywami.
30 marca na scenie Orawskiego Centrum Kultury w Jabłonce miały miejsce przesłuchania konkursowe. Uczestników oceniało jury w składzie: Dorota Ruśkowska (aktorka, reżyserka teatralna i filmowa), Karolina Kowalczyk (wokalistka, etnolog, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej) i Mariola Chowaniec (wokalistka, pedagog, trener wokalny Europejskiego Centrum Edukacji Wokalnej).

Po obejrzeniu siedemnastu prezentacji, nagrodę główną w wysokości 1500 zł ufundowaną przez Orawskie Centrum Kultury w Jabłonce, otrzymał zespół “MOB” z Nowego Sącza. Wyróżnienia specjalne otrzymali: Karolina Stankiewicz, Martyna Plewa i Krzysiek Demidowski, jako „Artyści wysokiego lotu” otrzymali 40-minutowy lot awionetką nad Tatrami ufundowany przez firmę PPHU BIELA. Jury doceniło także: Piotra Materę oraz zespół Pragma z Warszawy, jako „osoby, które gotowe są wypłynąć ze swoimi talentami na głębokie wody”. W nagrodę otrzymali voucher ufundowany przez Chochołowskie Termy. „Dla artystów śpiewających sercem” – jury zorganizuje w nagrodę indywidualny koncert w wyznaczonym miejscu i terminie. Tą nagrodę otrzymali: zespół FAHLA z Istebnej, zespół Babia Band (Podwilk, Jabłonka Zubrzyca Górna), zespół System KDM z Raby Wyżnej.

Podczas wieczornej gali zaprezentowali się laureaci ubiegłorocznej edycji: zespół Empty Ashtray oraz gwiazda wieczoru Gooroleska.

W festiwalowym programie znalazło się również rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. „Orawskie odziynie”- czyli jak wygląda tradycyjny strój orawski, oraz występ zespołu regionalnego: Rudki z Rzeszowa.
Festiwal zakończył się w niedzielę uroczystą Mszą Świętą w kościele pw. Św. Łukasza Ewangelisty w Lipnicy Wielkiej z udziałem zaproszonego zespołu.

S. Lichosyt / zdj. Jakub Wojtyczek
komentarze
no08.04.2019, 10:40
Gratuluję pomysłu!
Zobacz pełną wersję podhale24.pl