10.04.2019, 16:40 | czytano: 1173

Wiosna Jazzowa w Zakopanem

„Jeśli jazz na szczytach, to tylko w Zakopanem” hasło towarzyszące od lat wydarzeniu nie jest przypadkowe – unikatowa sceneria polskich Tatr sprawia, że udział w tej imprezie staje się niezapomnianym przeżyciem, zarówno dla Gości, jak i samych Artystów.
Poszerzona formuła Festiwalu daje szansę miłośnikom jazzu na uczestnictwo w dodatkowych inicjatywach muzycznych, wydłużając jego czas trwania o kolejne dni. Przez majowy długi weekend goście i mieszkańcy Zakopanego będą mogli słuchać jazzu na świeżym powietrzu, w restauracjach i lokalach na terenie całego miasta. To jednocześnie zaproszenie do współtworzenia wspaniałej atmosfery w przestrzeni Zakopanego oraz promowania jazzu jako szlachetnego gatunku muzycznego. Projekt Jazzowe Zakopane jest inicjatywą obfitującą w ciekawe propozycje realizowane przez Partnerów Festiwalu oraz łączącą i wspierającą lokalnych przedsiębiorców.
Jazzowe Zakopane, jako preludium do Festiwalu, rozpocznie się na kilka dni przed nim, wprowadzając fanów swingującym krokiem w 16. Wiosnę Jazzową. Po jej zakończeniu, jeszcze przez chwilę utrzyma nas w tej magicznej aurze. Zakopane, jako polski matecznik jazzu, idealnie wpisuje się w improwizowany charakter muzyki góralskiej. Tatry od lat są natchnieniem dla artystów, idealnym miejscem do uprawiania i promowania jazzu. Tak dzieje się od 15 lat trwania Wiosny Jazzowej. Przez cały ten okres stolica Tatr efektywnie wykorzystała swój potencjał, organizując jedną z najbardziej liczących się imprez jazzowych w Polsce i współpracujących z nią krajach Grupy Wyszehradzkiej. Warto dodać, że w 2012 Festiwal dołączył do ekskluzywnego klubu imprez, świętujących International Jazz Day pod patronatem UNESCO, co dodatkowo podniosło jego rangę.

Program tegorocznej edycji Wiosny Jazzowej imponuje bogactwem i różnorodnością. Nie zabraknie gwiazd zza Oceanu, czołowych muzyków sceny krajowej i zespołów z Europy. W ramach Międzynarodowego Dnia Jazzu wystąpi Chico Freeman, wybitny amerykański saksofonista, jeden z najważniejszych reprezentantów nowoczesnego jazzu akustycznego, współpracujący z m.in. Wyntonem Marsalisem, Cecilem McBee i Tomaszem Stańką. Również z USA przybędzie Mike Russell, charyzmatyczny wokalista i gitarzysta, wykonujący muzykę spod znaku bluesa, jazzu, soulu i funku; towarzyszyć mu będzie polska formacja Józef Eliasz Funky Group. Ponownie będziemy gościć Stanleya Breckenridge’a, fantastycznego wokalistę, pianistę, showmana i cenionego pedagoga. Zdecydowanie warto zaanonsować koncert Tria Kuby Więcka. Ten utalentowany saksofonista altowy i kompozytor jest dziś absolutnym numerem jeden młodego pokolenia polskiego jazzu. Tuż po nim zagra Laboratorium, kultowa formacja polskiej sceny fusion. Miłośników pięknych głosów, jazzującej piosenki i syntez jazzu z folkiem zapraszamy na koncerty z udziałem: Hani Rybki (z grupą Folk Band), Marianny Wróblewskiej (z towarzyszeniem najlepszego pianisty jazzu tradycyjnego Wojciecha Kamińskiego) oraz Ewy Urygi, która wykona songi legendarnej Mahalii Jackson. Z kolei śpiewająca pianistka Ilona Damięcka przedstawi projekt, na który złożą się najbardziej znane tematy giganta jazzowego fortepianu Theloniousa Monka. Interesująco zapowiada się koncert pianisty Krzysztofa Kobylińskiego i włoskiego wirtuoza bandoneonu Daniele di Bonaventury. Muzyki Krzysztofa Komedy („Tribute to Komeda”) posłuchamy w wykonaniu Kwartetu wybitnego pianisty Leszka Kułakowskiego. Powszechnie uważa się, że właśnie ta próba odczytania dziedzictwa genialnego artysty najpełniej oddaje bogactwo formalne, brzmieniowe i nowatorski charakter jego sztuki. Ostatniego dnia Festiwalu wystąpi czołowy przedstawiciel Trójmiejskiej sceny jazzowej saksofonista Wojtek Staroniewicz. Ten wszechstronny artysta zagra z własnym kwartetem North Park, wykonującym jazz akustyczny, w którym idealnie koegzystują elementy współczesne i solidna tradycja.I w tym roku nie zabraknie jazzu zwanego tradycyjnym – zagrają m.in. Storyville Jazz Band (z Węgier), czeska formacja J.J. Jazzmen oraz Funny Fellows ze Słowacji.

Jazzowe Zakopane wprowadzi muzykę Wiosny Jazzowej w przestrzeń miasta. Oprócz koncertów głównych, organizowanych zostanie wiele wydarzeń towarzyszących, zlokalizowanych w różnych dzielnicach Zakopanego, koncerty miast partnerskich oraz parada jazzowa.

Szczegóły: www.festiwale.zakopane.pl
Miejsce: Kino Sokół, ul. Wł. Orkana 2; Hotel Aries & SPA, ul. M. Zaruskiego5;
Termin: 26 kwietnia – 5 maja 2019

mat. prasowy, opr.s/
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl