09.04.2019, 20:52 | czytano: 810

W Zakopanem rozpoczyna się 22. Przegląd Filmów o Sztuce

W Zakopanem rozpoczyna się unikalny na skalę krajową, festiwal prezentujący dokonania filmowe poświęcone tematyce szeroko pojętej sztuki. W jednym miejscu, w ciągu kilku festiwalowych dni zapoznamy się z najlepszymi produkcjami dokumentalnymi, animowanymi i fabularnymi, a Jury nagrodzi te najznakomitsze.
Przegląd to nie tylko pokazy konkursowe i prezentacje filmowe ale także spotkania, wystawy, koncerty i warsztaty filmowe.
Przegląd otworzy projekcja premierowego dokumentu w reżyserii Tomasza Drozdowicza, według scenariusza Marii Nockowskiej pt. „Maksymiuk. Koncert na dwoje”, poświęconego znakomitemu dyrygentowi, pianiście i kompozytorowi oraz jego żonie Ewie. Po projekcji – spotkanie z autorami dokumentu. Z okazji 90. rocznicy śmierci Witkacego przypomniany zostanie natomiast głośny film Mariusza Trelińskiego pt. „Pożegnanie jesieni” (1990), brawurowa ekranizacja jego dekadenckiej powieści. Po seansie, z zakopiańską publicznością spotka się Maria Pakulnis i Bogdan Mozer (dekoracja wnętrz filmu).

Podczas tegorocznej edycji będzie można obejrzeć uhonorowany Europejską Nagrodą Filmową animowany dokument Damiana Nenowa i Raúla de la Fuente pt. „Jeszcze dzień życia” (2018), inspirowany głośną książką Ryszarda Kapuścińskiego oraz nagrodzoną w Wenecji opowieść dokumentalną Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego pt. „Książę i dybuk” (2017). Obie projekcje uatrakcyjnią spotkania z twórcami filmów.

Przegląd to nade wszystko pokazy konkursowe. W tym roku ze zgłoszonych 105 filmów, komisja selekcyjna wybrała 25 do zaprezentowania w konkursie. Filmy oceniać będzie znakomite jury w składzie: Zofia Gołubiew, Barbara Hollender, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Jan Wierzejski oraz Beata Majcher i Lidia Rosińska-Podleśny, pod przewodnictwem Kingi Dębskiej. Pokazy, otwarte dla publiczności, odbędą się w studyjnym Kinie Miejsce w dniach 11, 12 i 13 kwietnia.

W finale wręczone zostaną trzy główne nagrody oraz nagrody specjalne: Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz przyznana po raz pierwszy w tym roku nagroda Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Łączna pula nagród to 33 tys. złotych.

Przeglądowi towarzyszyć będą wydarzenia wystawiennicze. Przygotowany przez Miejską Galerię Sztuki, a zainaugurowany 22 marca Salon Marcowy 2019, w ramach którego zobaczymy wystawę pn. ”Pomiędzy inspiracją a improwizacją” prezentującą twórczość trzech wybitnych artystów: Józefa Gielniaka, Tadeusza Kulisiewicza, Władysława Skoczylasa, których sztuka graficzna odcisnęła wyjątkowe piętno na wizerunku i poziomie polskiej grafiki ostatniego wieku. W Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór prezentowana będzie wystawa rzeźb Henryka Burzca. Jego prace były dla niego nie tylko wyrazem osobistej ekspresji artystycznej, ale także formą dialogu ze światem zewnętrznym. Natomiast w Galerii Władysława Hasiora, filii Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, prezentowana jest wystawa poświęcona bezpośrednio samemu wybitnemu artyście związanemu z Zakopanem, który był także jednym z pomysłodawców Przeglądu Filmów o Sztuce. Wystawa pt. „Hasior+” to poszerzona ekspozycja asamblaży Hasiora. Zwiedzający mogą zobaczyć praktycznie całą kolekcję zgromadzoną w Muzeum Tatrzańskim, w tym także obiekty bardzo rzadko pokazywane na wystawach.
Ważnym elementem Przeglądu będą czterodniowe warsztaty filmowe skierowane do młodzieży zakopiańskiej. Podczas 4 dni zajęć młodzież zapozna się z tajnikami realizacji filmowej, pracy z aktorem i sztuki montażu.

Festiwal zwieńczy gala wręczenia nagród, po której odbędzie się koncert jazzowego duetu: Marka Napiórkowskiego i Artura Lesickiego w projekcie „Celuloid”, będącego hołdem dla polskich kompozytorów muzyki filmowej.

Szczegóły: www.pfos.pl
Miejsce : Kino Miejsce, ul. Krupówki 41, Miejska Galeria Sztuki, Krupówki 41 ;
Wejściówki 1 zł
Termin: 10 – 14 kwietnia 2019

mat. prasowy, opr.s/
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl