18.04.2019, 15:00 | czytano: 2178

Wielka Sobota w Skansenie w Zubrzycy Górnej

Fot. Materiały prasowe
Konkurs na najpiękniejszy, tradycyjny, orawski koszyczek wielkanocny to wydarzenie, które budzi coraz większe zainteresowanie Orawian i osób przyjeżdżających z okolicznych pensjonatów, którzy tłumnie, całymi rodzinami przybywają do skansenu, do kościółka p.w. Matki Bożej Śnieżnej w Zubrzycy Górnej.
Oprócz samego konkursu, odbywa się także tradycyjne święcenie pokarmów, uczestnikom i gościom opowiadamy o celebrowaniu Świąt Wielkiej Nocy przez dawnych mieszkańców orawskich wsi oraz o tym, co i dlaczego znajdowało się w koszyczkach. Co roku staramy się kłaść nacisk na inny zwyczaj, obyczaj czy zjawisko, które wiązało się nieodłącznie z tradycją tych świąt. W tym roku zaprezentujemy m.in. grę na piscołce wielkopostnej, śmierteckę i obieganie z klepokami.
Konkurs wnosi element rywalizacji, lecz de facto jest to pretekst do spotkania, a przed wszystkim do zadbania, by – tak w koszyczkach wielkanocnych, jak i w całym obchodzeniu świąt dbać o tradycję regionu i nie tylko ją zachowywać i przekazywać, ale także zrozumieć.

Partnerami wydarzania są: Małolipnicka Rodzina Kolpinga, Pensjonat „Orawski Dwór” w Zubrzycy Górnej oraz Parafia pw. Św. Michała Archanioła w Zubrzycy Górnej.

W programie:

11:00-11.15 - zgłaszanie koszyczków do konkursu
11:15 - pokazy i opowieści o obrzędach wielkanocnych na Orawie

12:30 - poświęcenie pokarmów i ogłoszenie wyników konkursu oraz rozdanie nagród

Źródło: Muzeum – Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej, oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl