26.04.2019, 13:51 | czytano: 1171

Biblioteka gminna najlepsza w powiecie

Biblioteka w Gminie Czorsztyn zajmuje najwyższe miejsce w powiecie nowotarskim na liście rankingowej Bibliotek „Rzeczpospolitej".
Po raz ósmy „Rzeczpospolita” opublikowała ranking placówek w całej Polsce, które idą z duchem czasu; zdobywają nowych czytelników oraz integrują lokalną społeczność. Na poz. 292, która daje tym samym najwyższą pozycję w powiecie nowotarskim uplasowała się Gminna Publiczna Biblioteka w Gminie Czorsztyn.
Jak przeczytać można w artykule Rzeczpospolitej poświęconej polskim bibliotekom „sukces placówek jest zwykle wynikiem dobrego rozeznania potrzeb lokalnej społeczności” . Zatem potrzeby społeczności naszych mieszkańców rozeznano w sposób prawidłowy, gdyż w samym 2018 roku przybyło ponad 150 nowych czytelników a liczbę wypożyczonych książek szacuje się na 15 986 egzemplarzy.

- Najwięcej książek w minionym roku, spośród dzieci przeczytała Ola Koczwara z Maniów - aż 160 książek. Dorośli czytelnicy także utrzymują statystyki. Pierwsza była Monika Fuks ze Sromowiec Wyżnych – 122 wypożyczeń – wymienia Joanna Bator Dyrektor Bibliotek Gminnych.

Pierwsze miejsca w rankingu czytelników zajmują Panie:
Monika Fuks (Sromowce Wyżne - 122 przeczytane książki),
Julita Dutkiewicz (Maniowy - 119),
Albina Sosna (Kluszkowce - 118),
Helena Wojtaszek (Kluszkowce - 117),
Elżbieta Bochniak (Sromowce Wyżne - 99),
Krystyna Jandura (Maniowy - 93),

Nagrodą dla tych czytelniczek były naturalnie …książki z gatunku, które Panie lubią najbardziej, a które wybrała znając gusta swoich czytelniczek Joanna Bator.
Odwiedzając bibliotekę gminną nie sposób nie zauważyć przemian, jakie zachodzą w niej w minionych latach. Pod oknem rząd komputerów, przy których niemal o każdej porze spotkać można młodszych mieszkańców sołectw, ze stołu zniknął zeszyt, w którym można było zarezerwować książkę. Teraz każdy może zrobić to we własnym domu. A jest z czego wybierać: księgozbiór elektroniczny liczy ponad 50 tys. pozycji. Wystarczy zasiąść przed własnym monitorem i wpisać tytuł książki, którą chcielibyśmy przeczytać.

opr. Aneta Markus
komentarze
czytelnik01.05.2019, 14:49
Trzeba robić wszystko aby dzieci szkolne i młodzież polubili czytanie, niestety w tej kwestii jest duży problem w całej PL, dzisiaj biblioteki organizują różne śmieszne kursy, warsztaty u nas nawet jakieś regionalne nie związane w ogóle z czytelnictwem i zachęcaniem do czytania. Nie znam tej biblioteko ale gratulacje mam nadzieje że nie są to suche dane z tabelek ponieważ papier przyjmie wszystko, i że nie czytają tylko starsi jak pokazuje zdjęcie ale również dzieci i nie tylko lektury.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl