03.05.2019, 19:12 | czytano: 4435

Ks. Gulak: Są jeszcze prawi Polacy, którzy nawet życie oddadzą...

NOWY TARG. Padający deszcz sprawił, iż planowana w ogrodach kościoła św. Katarzyny msza św. w intencji Ojczyzny odprawiona została w kościele. Nabożeństwu przewodniczył ks. prałat dr hab. Stanisław Gulak, rektor i profesor Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu.
On także wygłosił kazanie. A mówił tak: " Ks. Idzi Piasecki z diecezji płockiej z racji dzisiejszego święta snuje refleksję, której fragment chcę w tym miejscu przytoczyć: „Ewangelia mówi o Matce, która stała pod krzyżem. Królować to służyć Bogu. Gdy nie ma miejsca w Betlejem, dać Mu miejsce w swoim sercu. Gdy narodowe sprawy tak bardzo różnią, opowiedzieć się za blaskiem prawdy i ewangelią życia. Stanąć przy krzyżu, gdy jest wyśmiewany i wyrzucany. Stanąć z bolejącym sercem. Królestwo prześladowanych i prześladowane. Królowa na czasy zagrożeń ostatecznych, gdy wszystkie światła pogasną? Ona mówi: świątynia jest otwarta; szukajcie dobra, a nie zła. Monarchowie upadają, a krzyż stoi. Królowa Polski stoi pod krzyżem Zbawiciela. Jest Królową tych, którzy krzyża się nie wstydzą. Nie wstydzą się i nie zapierają się Boga. Są jeszcze prawi Polacy, którzy nawet życie oddadzą, bo są szaleńcami Niepokalanej. Oni są Jej królestwem. Dopóki choć jeden Polak powie Maryi: Totus Tuus, Maryja będzie Królową Polski. Bo nie ilość głosów się liczy, tylko prawda historii i wiary. A ta jest maryjna. Jest nad czym zadumać się, gdy się myśli o przyszłości”.

"Ale dzisiaj myślimy także o naszej przeszłości, dziś przypada bowiem 228 rocznica uchwalenia 3- Majowej Konstytucji. Pierwsza w Europie, a druga po amerykańskiej, ogłoszona w 1791 roku, w obecności króla Stanisława Augusta Poniatowskiego zaczyna się wezwaniem imienia Boga w Trójcy Świętej jedynego i określa wiarę świętą rzymską katolicką jako religię napędową i panującą. Ale też w imię tej chrześcijańskiej wiary nakazuje kochać bliźnich naszych. Konstytucja zapewniała wszystkim ludziom jakiegokolwiek bądź wyznania pokój w wierze i opiekę rządową. We wstępie do ustawy zasadniczej napisano: „Uznając, że los nas wszystkich od ugruntowania i wydoskonalenia konstytucji narodowej jedynie zawisł, długim doświadczeniem poznawszy zadawnione rządu naszego wady, a chcąc korzystać z pory, w jakiej się Europa znajduje i z tej dogorywającej chwili, która nas samym sobie wróciła, wolni od hańbiącej obcej przemocy nakazów, ceniąc drożej nad życie, nad szczęśliwość osobistą, egzystencję polityczną, niepodległość zewnętrzną i wolność wewnętrzną narodu, którego los w ręce nasze jest powierzony, oraz chcąc na błogosławieństwo, na wdzięczność współczesnych i przyszłych pokoleń zasłużyć, mimo przeszkód, które w nas namiętności sprawować mogą, dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia Ojczyzny naszej i jej granic, z największą stałością ducha niniejszą konstytucję uchwalamy” - mówił kapłan.W koncelebrze udział wzięło kilku księży, m. in. ks. Zbigniew Płachta, proboszcz parafii pw. św. Katarzyny, a także proboszcz parafii pw. NSPJ ks. Stanisław Strojek i były proboszcz parafii św Katarzyny ks. prałat Mieczysław Łukaszczyk.

Po mszy, uczestnicy uroczystości przeszli na Rynek, gdzie pod tablicą pamiątkową złożono kwiaty.

opr.s/
zobacz także
komentarze
Do Fade05.05.2019, 10:55
Kościół katolicki ma tylko jeden cel - wieczne zbawienie swoich wiernych, wiąże się to również, z konieczności, z reagowaniem na rożne ziemskie sprawy.
Sędziowie sami określili siebie - nadzwyczajną kastą ludzi.
Nauczyciele to Wehrmacht (tak się to pisze)? Pierwsze słyszę, że nieroby, a i owszem, potrafią się za to przebierać nie do poznania.
Uchodźcy = zarazki? całkiem możliwe.
"Niemcy i Żydzi = wróg"? Tego nie trzeba udowadniać.
Którym z nich powyższych jesteś?
Bądź tam gdzie jesteś, sam wygłaszaj sobie kazania i nie oceniaj
polskiego Patrioty Katolika.
Wara!
Fade05.05.2019, 02:44
Kościół katolicki w PL jest jakąś atrapą chrześcijaństwa i należny szacunek utracił mieszając się w politykę, co gorsza opowiadając się po jednej ze stron, która jest niezaprzeczalnie znana z siania nienawiści, wskazywania urojonych wrogów - ludzi, których odziera z godności (sędziowie = kasta, złodzieje wiertarek, nauczyciele = Wermacht, nieroby, uchodźcy = zarazki, Niemcy, Żydzi = wróg, itp.), w celu osiągnięcia doraźnych korzyści politycznych. Wiemy z historii że kościół katolicki zawsze dążył do osiągnięcia swoich celów i angażował się politycznie po stornie, która umożliwiała mu maksymalizację zysków, czy przetrwanie. Niestety ten partykularyzm często był rozbieżny z polską racją stanu. Należy zadać sobie zatem pytanie, czy polski patriota może być katolikiem. Odpowiedz nasuwa się sama, wystarczy przeanalizować historię i dokładniej przyjrzeć się KK w PL dzisiaj.
Dlatego żadne kazanie nie będzie dla mnie miało najmniejszego znaczenia do czasu, kiedy ksiądz znowu będzie księdzem - nie politykiem, nie biznesmenem - i będzie sam przestrzegał zasad wiary którą głosi.
było04.05.2019, 17:54
do k
ja tam słyszałam o politykierach , korupcji i układach przestępczych .
I tak mi się wydaje że walcząc z tymi wadami nawet w sądach. To przecież protest wobec tych co łamią konstytucję .
k04.05.2019, 11:00
W tym obszernym wywodzie nie znalazł miejsca na upomnienie tych,co konstytucję łamią? No naprawdę zadziwiająca jest myśl przewodnia w jego kazaniu bez jakichkolwiek odnośników do obecnej sytuacji .
Nie pozwalam04.05.2019, 08:11
Widzieliście kto wczoraj otrzymał order Orła Białego?
To odznaczenie ustanowione przez króla zdrajcę, jest najbardziej zhańbionym "polskim wyróżnieniem"( od czasów carycy do dziś, sprawdźcie kto w historii go odebrał, a kto odmówił).
Nie zapominajmy, że caryca Katarzyna była Niemką, a pomysłodawcą pierwszego rozbioru Polski był Fryderyk II Wielki, cesarz Niemiec.
Dzisiaj w Polsce pisze się ustawy nie pod dyktando rosyjskiego ambasadora, lecz pod dyktando ambasadora małego państewka położonego w Palestynie.
Gwarantem czyichś wolności w Polsce są dzisiaj wojska "cara Zachodu"a my, Polacy, nadal nie mamy konstytucji w której zagwarantowaną mielibyśmy NAJZWYKLEJSZĄ DEMOKRACJĘ!
30 lat te same gęby04.05.2019, 07:30
Precz z Judaszami w polityce polskiej.
Już niedługo wywołają oni okazję do oddawania życia przez Polaków,
tyle że nie za Polskę.
WIA RA W PRA WA03.05.2019, 20:19
Zawsze Dzień Trzeciego Maja
W melancholię mnie nastraja
Wtedy w krzyżu coś mnie strzyka
Widok zdrajcy polityka
Na wymioty mnie nabiera
Głos oszusta i klakiera
I w najlepsze nawet stany
Wchodzą łotry no i chamy
Widzę lepkich ,czarnych drani
Co ich władza , kasa mami
Hejt i kłamstwa, wiele błota
Nadal w Polsce jest GOŁOTA
Nadal jest liberum veto
TRZEBA STAWIĆ
TEMU VETO !
Czy jak KRÓL
Jesteśmy nadzy
Błędy widzę
Wśród
TRÓJWŁADZY
W Sejmach mamy
Stygmatyków
Politykierów- polityków
Często głosu rozum ni ma
Często twarda dyscyplina
Jaka jest tu siła sprawcza-
Taka władza wykonawcza
Między sobą się uradza
Bo to absolutna władza
Często tylko wtedy DA SIĘ
Jeśli tylko jej coś DA SIĘ
No a w sądach nie wiem czemu
Racje da się bogatszemu
Jakaś kasta , oportunizm
I nepotyzm i serwilizm

MIMO ŻE SIĘ TAK NABZDYCZĘ
O TYM MARZĘ NA TO LICZĘ
KONSTYTUCJI TO ZASADY
I NAJLEPSZE W ŻYCIU RADY
BY SIĘ W POLSCE DOBRZE ŻYŁO
NIE CZYŃMY DRUGIEMU
CO NAM NIEMIŁO !!!!!!!!
Zobacz pełną wersję podhale24.pl