20.05.2019, 16:46 | czytano: 1088

Dudziarski wieczór w Muzeum Orkana (zdjęcia)

Fot. Piotr Kuczaj
Już po raz 7. Muzeum Orkana w Rabce-Zdroju było organizatorem Nocy Muzeów, która odbyła się w zabytkowym kościółku przy ulicy Orkana w piątek 17 maja.
W tym roku współorganizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej w Chabówce i z tego też powodu tegoroczna Noc Muzeów w Muzeum Orkana miała góralski charakter. Witając gości dyrektor Zbigniew Wójciak powiedział, że tematem przewodnim tegorocznej Nocy Muzeów są podhalańskie dudy i dudziarze. W szczegóły tej tematyki wprowadziła zebranych dr Dorota Majerczyk z SMKL, regionalistka i znawca kultury góralskiej. Dr Majerczyk wygłosiła też inauguracyjny wykład, w którym opowiedziała o powojennej akcji zbierania folkloru, która była przeprowadzona również w rejonie Rabki-Zdroju. Następnie odbył się pokaz filmu dokumentalnego pt. „Podhalański Dudziarz”, opowiadającego o mieszkającym w Chabówce, a pochodzącym z Poronina instrumentaliście i budowniczym dud Piotrze Majerczyku. Bohater tego filmu oraz jego goście, w sile kilkunastu dudziarzy z różnych zakątków Podhala, dali najpierw solowy, a potem wspólny koncert muzyki góralskiej na dudach, który został owacyjnie przyjęty przez publiczność zgromadzoną w kościółku. Był ostatni punkt programu Nocy Muzeów w Muzeum Orkana. Muzealnicy zaprosili tego dnia wszystkich obecnych na zwiedzanie świątyni z przewodnikiem oraz pokaz filmu „Muzeum utracone”, natomiast dudziarze spotkali się wieczorem w Chabówce, w siedzibie SMKL, na Posiadach Dudziarzy.
Obecny na Nocy Muzeów w starym kościółku burmistrz Leszek Świder podziękował organizatorom za pokazywanie i podtrzymywanie lokalnej tradycji i kultury.

Źródło: UM Rabka-Zdrój, zdj. Piotr Kuczaj
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl