20.05.2019, 20:49 | czytano: 3280

Pismo-widmo w sprawie wsparcia dla nowotarskiego hokeja. Inicjatorzy apelują o milion złotych z budżetu Miasta

arch. Podhale24
NOWY TARG. Dziewięciu radnych podpisało się pod listem-apelem w sprawie "podjęcie działań w celu ratowania nowotarskiego hokeja, który po raz kolejny znalazł się „na zakręcie”." W piśmie pada propozycja, by w sezonie hokejowym 2019/2020 przeznaczyć na tę dyscyplinę milion złotych.
Pismo upublicznił portal Hokej.net pisząc, iż trafiło ono do burmistrza Grzegorza Watychy oraz przewodniczącego Rady Miasta Grzegorza Luberdy. - Nie trafiło. Nic nie wpłynęło do Urzędu Miasta - mówi przewodniczący RM. Apel widział, więc dodaje, że sprawa jest trudna, bowiem wnioskodawcy nie wskazali źródła pochodzenia środków. - Czy mamy je "wziąć", czyli zabrać z jakiejś inwestycji, zrezygnować z przekazania dotacji, czy zaciągnąć kredyt? Bo wolnych środków w budżecie nie ma - rozkłada ręce przewodniczący Rady Miasta.
Oto treść apelu, który podpisali radni: Marek Fryźlewicz, Leszek Mikołajski, Andrzej Swałtek, Agata Michalska, Bartłomiej Garbacz, Szymon Fatla, Ewa Pawlikowska i Jacenty Rajski.

"Jako radni miasta Nowego Targu w imieniu środowiska hokejowego, zwracamy się z prośbą o podjęcie działań w celu ratowania nowotarskiego hokeja, który po raz kolejny znalazł się „na zakręcie”. W obliczu trudności finansowych i braku strategicznego sponsora, sytuacja drużyny Podhala – słynnych nowotarskich „Szarotek” – staje się nie do pozazdroszczenia, a rozpoczęcie sezonu hokejowego 2019/2020 staje pod znakiem zapytania. Nowotarski hokej, to nie tylko zwykła dyscyplina sportowa. To nasza historia, nasze sukcesy i porażki, ale też nasz wyróżnik, znak rozpoznawczy i najlepsza promocja miasta.

Drużyna „Szarotek” to najbardziej utytułowany klub hokejowy w Polsce (19 tytułów Mistrza Polski, 11 wicemistrza i 16 brązowych medali), zwycięzca europejskich rozgrywek Interligi. W Podhalu wychowało się ponad 40 olimpijczyków i setki reprezentantów kraju, którzy uprawiając tę widowiskową i atrakcyjną dyscyplinę sportu, najlepiej promowali nasze miasto, dając przykład, że sport może być elementem wychowania i sposobem na życie.

Proponujemy, aby jako jednym z elementów dających szansę na utrzymanie ligowego hokeja w Nowym Targu było przeznaczenie kwoty 1 mln zł na sezon hokejowy 2019/2020.

Uważamy, że nasza propozycja jest nie tylko uzasadniona, ale ma też szerokie poparcie mieszkańców miasta. Już przeprowadzone jesienią 2011 r. referendum w formie konsultacji społecznych, wykazało, że ogromna większość mieszkańców Nowego Targu biorących udział w głosowaniu, popiera dofinansowywanie ekstraligowej drużyny hokeistów Podhala.
Konieczna jest też debata o przyszłości tej dyscypliny w Nowym Targu, a przede wszystkim o szkoleniu i finansowaniu dzieci i młodzieży, które będą przyszłością hokeja w Nowym Targu. Jeśli nie zostaną podjęte szybkie działania w kierunku ratowania nowotarskiego hokeja, to mamy obawy, że tak kluczowe „przedsięwzięcie strategiczne”, jakim według Pana Burmistrza jest budowa nowego Centrum Sportów Lodowych, nie będzie miało sensu, gdyż hokej zniknie z mapy sportowej miasta."

Sprawa trafi pod oceną Komisji Sportu, a jak dodają członkowie Fan Klubu Podhale Nowy Targ na swoim profilu na portalu społecznościowym - apel "w najbliższym czasie trafić ma do rąk burmistrza miasta Grzegorza Watychy".

s/
komentarze
LudzikUSA22.05.2019, 19:39
rozliczyc maziorza z targowicy ,zajezdni PKS bylego tartaku i ozostawionego dlugu i bedzie na nowotarski hokej z nadwyzka
Czosnek&kapusta22.05.2019, 16:52
Po udanej promocji w Żydowskim Instytucie Historycznym książki Nowotarskie Kamienice trzeba będzie panie burmistrzu i radni trzymać w rezerwie pieniądze nie na hokej lecz odszkodowania dla starozakonnych.
POKE22.05.2019, 15:24
Skandal,hańba!!!Milion na hokej?Te pieniądze powinny iść na renowację cmentarza Żydowskiego!
nowotarżanin22.05.2019, 10:44
To ja jako nowotarżanin jestem przeciwny wydawaniu pieniędzy na piłkę nożną w Nowym Targu - nie chodzę na te śmieszne mecze, nie korzystam ze stadionów itp więc czemu z moich pieniędzy jest to sponsorowane ??!! ja wolałbym żeby z moich pieniędzy sponsorować hokej
normal22.05.2019, 10:34
Wszystkie cywilizowane kraje wokół Polski stawiają na sport a w tym także udział Hokeja na lodzie. Nawet takie które nigdy nie traktowały hokeja poważnie tak jak np. Niemcy lub Włochy grają teraz w Elicie. Tylko w takim zapyziałym Nowym Targu większość mądrali woli ścieżki rowerowe ASFALTOWE lub parki rozrywki dla seniorów gdzie nawet psa niemożna wprowadzić. A później się dziwią że strach na ulicę wychodzić bo znudzona młodzież rządzi.
jóźwa5322.05.2019, 00:54
@Szarotki - kto MY ? sprawa sie rozbija o kase z podatków mieszkańców Nowego Targu . A czy mieszkańcy miasta "muszą" sponsorować Hokej ? może wolą sponsorować czyste powietrze, unihokej, cokolwiek . Ogarnijcie sie kibice Hokeja. macie wielkie mazenia o wielkim Klubie to go sponsorujcie anie mówcie że ktoś ma to sponsorować !!!!!
Szarotki21.05.2019, 20:38
Dla wszystkich "anty szarotek" wypowiadających się tutaj mam złą wiadomość.
Nowy Targ =HOKEJ a Hokej=Nowy Targ! Historii nie zmienimy. Przez lata wychowaliśmy WSPÓLNIE jako mieszkańcy tego miasta wspaniałych sportowców, olimpijczyków którzy reprezentowali nasze "małe" Podhale na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej.
Wielu z was pisze aby skończyć z hokejem w NT i będzie święty spokój. A zapomnieliście już o tych wszystkich tytułach mistrzowskich?? Nawet osoby nie interesujące się hokejem w latach świetności miały go na językach!
Jako przedsiębiorca oraz wierny kibic od lat widzę tylko jedno wyjście. Dotowanie przez miasto to jedno, jednak nikt nie lubi od tak wyrzucać pieniędzy, więc niech obecny bądź nowo powołany zarząd opracuje plan który pozwoli przynieść dodatkowe korzyści dla miasta. Mówię tutaj o organizowaniu imprez zimowych nie tylko hokejowych lecz wszelkiego rodzaju wydarzeń sportowych które przyciągnął do NT turystów itp.
tw galicja21.05.2019, 20:05
Zlikwidować durną piłkę nożną i dać na hokej. Potem zgłosiic do rozgrywek na Słowacji i będzie z tego korzyść. Bliżej nam do Słowaków, Austriaków i Węgrów niż do kraju na północ od Krakowa, który myśli tylko o kopaniu.
strachu21.05.2019, 17:21
Chcemy hokeja w Nowym Targu !!! nawet kosztem czystego powietrza , pływania itd ... tylko hokej !!! zróbmy hokejową kweste !!!
Lekko21.05.2019, 12:36
A czemu to mamy tyle kasy dawać na hokej. W dodatku nie na młodzież a na drużynę profesjonalna? Czy radni wiedzą że przy lidze Open i zagranicznym trenerze będzie to finansowanie słabych obcokrajowców ? I co z tego że będzie nazwa Nowy Targ ...jakie korzyści to dało miastu ? Ilu turystów ściągnęła pank Michalska jak była w klubie. ile za czasów rządów pana Fryzlewicza miasto i mieszkańcy zarobili dzięki hokejowi ? Proszę o dane a nie tylko wyciągnie ręki po nasze mieszkańców pieniądze
Leszek21.05.2019, 12:21
Niech najpierw Zarzad sie rozliczy z dotacji i z tego jak zarzadza spółką. A poza tym hokej jest już mało znany w Polsce. Garstka kibiców jest. Milion złotych można wydać na inne cele. W tym momencie miasto nie zyska żadnej promocji dzięki hokejowi. Taka jest prawda. Może lata 70,80 i 90 to był sport w Polsce znany i oglądany a teraz...Mecze w TV mają mniejszą oglądalność niż 2 liga piłki nożnej czy nawet rugby nie mówiąc np. o MMA.
Moka21.05.2019, 12:03
Dajmy i 4 miliony!Niech każda gmina, wieś i sołectwo na Podhalu dokłada się do hokeja!W zamian każde dziecko ma prawo grac i uzytkowac sprzęt bezpłatnie!Więcej graczy lepszy poziom i szkolenie młodzieży.A dzisiaj dzieci hokeistów i prominentnych mieszkańców tylko graja.Nawet jak ktos gra lepiej a nie jest z,,elity,,to nic nie ugra:) Wywalic stare uklady i zaczac wszystko od poczatku!
miescon21.05.2019, 11:43
Żenujące ... jakby w mieście nie było innych potrzeb mieszańców ...
Nowotarzanka z 89 rocznika21.05.2019, 11:04
Ta wszystko dajmy na dzieci a dzieciaki i tak wola gapić się w telefon laptop itp. A opłaty pływania to mogą rodzice im zakupić przecież dostają NASZE 500+.
Sport to nie tylko pływanie i piłka ale również hokej. I o tych dzieciach co trenują hokej to już się nie pomyśli. Ile oni sukcesów mają chodź jest ciężko.
Czemu w tym mieście ino się myśli o dzieciach. Jak nie place zabaw to jakies boiska prży szkole albo darmowa nauka pływania.
Dajemy ino na dzieciaki a one i tak zapewne stąd wyjadą i zostana ludzie starsi i oni będą sie bujać na placach zabaw.
Chcą dzieci atrakcji to ruszyć dupkę i górce iść lub na rower (tyle ścieżek mamy) albo na trzepaku tez można się zabawić ( :-) )
A Szarotki to My, to Nowy Targ. Ile dla miasta zrobili aby je reklamować (gdy zdobywali tytuły mistrzów). Ludzie Pomóżmy im wrócić na swoje miejsce mistrza. Niech odrodzi się jak feniks z popiołów i pokaże wszystkim ze można!!!
Mel21.05.2019, 11:04
Cjągłe dokładanie i ciągłe nie spłacanie zobowiązań wobec innych. KH z Agatą M weżcie sie w końcu do roboty.
szuser21.05.2019, 10:37
Jakiego nowotarskiego hokeja? Koniec PRL-u to także koniec komunistycznego hokeja i szlus. Grajcie np. w polo.
wuefista21.05.2019, 09:23
ten milion lepiej dać na realizacje jednego z punktów programu wyborczego Pani Agaty - nauka obowiązkowego pływania dla jednego rocznika ze szkoły podstawowej.
Dziarski dziadek21.05.2019, 09:01
Na podstawowe rzeczy jak czyste powietrze - nie ma, a ci bezradni radni znowu miliony na hokej. Komu to potrzebne???
zielony21.05.2019, 08:39
nowotarski hokej to już historia !!! rozebrać lodowisko, elementy metalowe sprzedać na złom i posiać trawę . Za pieniadze z utrzymania lodowiska gdzie korzysta kilka osób można parę ulic wyremontować z których korzysta tysiace osób .
Teresa II21.05.2019, 08:24
Do Teraesa. To daj ty swoje. Najlepiej cały majątek.
patka21.05.2019, 07:55
Proszę o dokładne dane dotyczące dofinansowania hokeja w Nowym Targu. To już są olbrzymie kwoty. Oczywiście chodzi nie tylko o dotacje dla klubu ale też o utrzymanie lodowiska i inne wydatki. Mieszkańcy miasta powinni dowiedzieć się jaką ilość pieniędzy wydajemy z naszych podatków na hokej.
Dokładanie do klubu kolejnego miliona i tak nic nie da. Po skończonym sezonie i tak usłyszymy informacje, że jakby miasto dało więcej to sukces także byłby większy. To jest sport zawodowy i miasto do zawodowego klubu - spółki nie powinno dokładać.
Kibic z Polski21.05.2019, 07:51
Fryzlewicz sie obudzil. Nagle za hokejem a tak bardzo blokowal Wojasa i Wolskiego. Sam tez jest winny tego co jest z hala lodowa i syduacja. Hokej potrzebuje pomocy i bez gadania ale tez pomoc nalezy sie innym ze sportu z Nowego Targu. Na Podhalu jest duzo firm ktore nie udzielaja sie widocznie w sporcie. zydki i centusie tak mozna ich nazwac. niektorzy przychodza na mecze kupujac bilet. Miejscowi moga palcami takich biznesmenow pokazac palcem.Hala odstrasza. Dziwie sie ze zadna duza Firma z Podhala niechce sie reklamowac w Hokeju. Powodzenia Podhale sila Nowego Targu. Sport w miescie rosnie w sile unihokej jak tez mozliwy awans do 2 ligi NKP Podhale. Powodzenia.
Mieszkaniec21.05.2019, 07:34
A czemu nie 5 mln a tylko 1. A tak na marginesie ile to już lat włodarze nie potrafią pozyskać sponsora. Nie mam nic do hokeja wręcz przeciwnie. Ale realia są jakie są. Nie ma sukcesów reprezentacji - nie ma szerszego zainteresowania - nie ma kasy. Może to już moment kiedy trzeba będzie sobie powiedzieć że to zwykła amatorka, a jak amatorka to za własną kasę.
Mieszkaniec21.05.2019, 06:51
Dajcież już spokój z tym hokejem! Ile można wiecznie dokładać? Jeszcze nowe lodowisko zbudujcie! Tak jakby każdy mieszkaniec nie oddychał zimą najgorszym powietrzem w Małopolsce a czasem nawet w całej Polsce, tak jakby za wodę i śmieci płaciło się po parę złotych! Naprawdę nie ma w tym mieście ważniejszych spraw dotykających każdego jednego mieszkańca, jest tylko hokej - sport dla garstki zainteresowanych! Państwo radni to chyba żyją na innej planecie?
Niekibic21.05.2019, 00:24
Za chwilę okaże się że trzeba następne miliony bo im wiecznie mało. Najpierw niech rozliczą się z poprzedniego sezonu i niech zarząd szuka sponsora a nie ciągnąć z Miasta, bo tak najłatwiej.
jod20.05.2019, 23:40
Nowy Targ to nei tylko HOKEj. W Unihoju Nowy Targ jest potentatem jeżeli chodzi Mistrzostwa i medale . Gdzie była Pani Agata Michalska w chwili gdzie dziewczyny jadące na ligę mistrzów błagały o wsparcie ? Same sfinansowały ten wyjazd ( przy wsoparciu firmy Pana Wojasa ) bo klun ocześnie MMKS miał mistrzynie głęboko .... (gdzieś). O co dba miasto Nowy Targ ? o jakieś hasła ? Kibnice się domagaja ? a gdzie sa kibnice jak rusza sprzedaż karnetów ? są w miejscu gdzie słychać za drogo . ja osobiscie chciałbym żeby Moje Miasto się rozwijało i zarabiało - czyli postawiło na TURYSTYKE a nie na jakieś zaszłości . Sorry taki mamy klimat !
Niezadowolony20.05.2019, 23:13
Jak jest spółka, niech martwi się sama o siebie, nie żeby naszą kasę walić do Zarządu.
Mówimy stanowcze NIE!!!
No fakt, rozliczyć Michalską i pieniądze MMKS przekazywane na Klub.
Coś, ktoś, kogoś, ? na pewno ktoś by się znalazł, co by komuś opowiedział i ? może pare osób by ...
f/x20.05.2019, 22:26
Jeszcze minimum 1,5 miliona potrzeba zeby zaczac sezon
Sprzeciw20.05.2019, 22:17
Przypominam że tym mieście są i dobrze się rozwijają inne dyscypliny A nie tylko hokej który ma piękną i długą historię. W pierwszej kolejności zadaniem własnym miasta zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym jest upowszechnianie i wspieranie sportu dzieci i młodzieży A nie wspieranie sportu profesjonalnego ze środków publicznych czyli nas mieszkańców.. powinna powstać strategia rozwoju sportu w tym mieście i finansowanie szkolenia dzieci i młodzieży A nie kasa na igrzyska i na kilka meczy play-off przy pełnych trybunach z czego polowa kibiców jest z powiatu nowotarskiego i tatrzańskiego dlatego też czemu mamy my mieszkańcy finansować rozrywkę nie tylko dla nowotarżan. Powinna odbyć się dyskusja nie tylko o hokeju ale o sporcie w naszym mieście głównie w zakresie sportu dzieci i młodzieży.
Bk20.05.2019, 21:52
Ja mam nadzieje ze rozlicza Pania prezes Agatę Michalska. Ciekawa jestem w jakiej kondycji finansowej zostawiła klub
Teresa20.05.2019, 21:49
Jacy hojni są Ci radni, może swoje pieniądze by dali. Pismo do Burmistrza wyslali przez media . Cyrk
Konfederacja20.05.2019, 21:48
Brawo wolnosciowcu Fatla
baciok@20.05.2019, 21:46
Dać nawet 4 mln ale sprowadzić wychowanków z innych klubów, nasz trener z NT, zero obcokrajowców.
Piotr20.05.2019, 21:37
Jeszcze do niedawna większości tych radnych Podhale było nie po drodze. Żałosne to jest.
Veto20.05.2019, 21:24
Nie ma mowy by dawać im kasę. Za milion złotych można zrobić program pływania dla każdego ucznia lub zrobić inne programy a nie dać kasę dla kilkunastu zawodnikow
ruda20.05.2019, 21:16
Bez przesady!!!!!!!!!!!
strachu20.05.2019, 21:12
niech kazdy mieszkaniec Nowego Targu da po 1 pln i bedzie kasy jak lodu ! haha
ja20.05.2019, 21:11
ani złotówki bym nie dał !!!
Kibic20.05.2019, 21:04
Najlepiej powiedzieć dajcie milion na hokej i już bez podania skąd kasa. Apel podpisal pan Fryzlewicz który jak był burmistrzem jakoś średnio miał z hokejem. Jako kibic wierny Podhala nie chce by miasto lądowało kasę w spółkę KH Podhale bo tam jest zarząd i on ma szukać sponsorów a nie tylko bazować na pieniądzach publicznych. Damy milion złotych i co przy lidze Open zagra kilku obcokrajowcow a naszych młodych będzie się trzymać na ławce i będą kończyć karierę . Niech szefowie klubu zacznal sponsorów prywatnych szukać a radni niech zajmą się inwestycjami w mieście.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl