05.06.2019, 17:20 | czytano: 901

Replika dawnej kaplicy z centrum Czorsztyna zostanie odnowiona

zdj. UG Czorsztyn
Gmina Czorsztyn otrzymała dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na remont zabytkowej kapliczki mieszczącej się przy wjeździe do Czorsztyna.
Kapliczka, której powstanie datuje się na przełom XVIII /IX wieku pokryta jest gontem, natomiast w jej środku zamieszczono figurkę Chrystusa upadającego pod krzyżem. Na frontowej stronie kapliczki znajdują się drzwi umożliwiające wejście do środka kapliczki w środku której znajduje się ołtarzyk.
Zgodnie z opisem w gminnej ewidencji zabytków jest to zabytkowa kapliczka będąca repliką dawnej kaplicy.

- Murowana kapliczka przy wjeździe do Czorsztyna wymaga już generalnego remontu. W szczególnie złym stanie jest dach gontowy, w dużej mierze spróchniały, czego efektem są cieki wodne na ścianach kapliczki - mówi wójt Gminy Czorsztyn Tadeusz Wach.

Jak oszacowano w kosztorysie remont kapliczki to koszt ok. 19 600 zł. W ramach konkursu na Kapliczki Małopolskie pozyskano 8 000 zł. W ramach prac remontowych elewacja zostanie uzupełniona i odmalowana. Planuje się także rekonstrukcję dzwonnicy znajdującej się na szczycie dachu, oraz zabezpieczenie figury Św. Floriana mieszczącej się na szczytowej ścianie obiektu. Prace remontowe zakończyć się mają z dniem 30 września 2019 r.

opr. Aneta Markus
komentarze
Claus Barbie05.06.2019, 23:18
Co to za ceny?ja bym to za 8000zl sam wyremontował z towarem i kwiotki posadzilJakies mahloje....
Ta sama, czy inna ?05.06.2019, 21:54
Co to znaczy "replika" ? Z artykułu wynika, że jest to ta sama kapliczka o0dmimentu jej wybudowania.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl