05.06.2019, 15:13 | czytano: 1622

Smoczy weekend w Krakowie (zdjęcia)

Co roku od dziewiętnastu lat krakowski Smok Wawelski, na co dzień gatunkowo samotny, ma okazję spotkać sobie podobnych na własnym podwórku - na błoniach pod Wawelem i na krakowskim Rynku. To tu w weekend odbyła się Wielka Parada Smoków.
Wszystko to za sprawą Teatru Groteska i jego dyrektora. To właśnie Adolf Weltschek jest pomysłodawcą smoczego święta, które od lat w jeden z czerwcowych weekendów porywa do wspólnej zabawy i smoki, i ludzi!
Hasłem tegorocznej Wielkiej Parady Smoków, która po raz dziewiętnasty już przeszła ulicami Krakowa było nawiązujące do tytułu powieści Juliusza Verne'a "W czterdzieści smoków dookoła świata!". W niedzielne południe smoczy korowód wyruszył od ulicy Gertrudy przez Grodzką na Rynek, a tłumnie zgromadzona publiczność w różnym wieku podziwiała najróżniejsze stwory rodem z czterech stron świata.

Poza niedzielną Wielką Paradą będącą zawsze kulminacyjną częścią imprezy w sobotni wieczór, punktualnie o 22.00 zakole Wisły pod Wawelem stało się jak co roku sceną Widowiska Plenerowego. Wielkie smoki poruszające się nad taflą wody w rytm muzyki, na tle laserowych pokazów przeplatanych oszałamiającymi fajerwerkami porwały wielotysięczną widownie, która jak co roku ściśle wypełniła bulwary, most Grunwaldzki i Dębnicki oraz okna i balkony okolicznych budynków.

Z myślą o najmłodszych entuzjastach smoczych historii od sobotniego poranka do niedzielnego wieczora na błoniach pod Wawelem trwał Smoczy Piknik Rodzinny. Gdy i zabawy wciągały dzieci do wspólnej zabawy, której nie zakłóciła nawet nagła ulewa jaka przeszła nad Krakowem w godzinach popołudniowych.

wo/ zdj. Michał Adamowski
Zobacz pełną wersję podhale24.pl