20.06.2019, 12:15 | czytano: 10023

Boże Ciało w Poroninie (zdjęcia)

W tym roku parafianie i goście zgromadzili się na eucharystię przy ołtarzu polowym przy wyciągu narciarskim w Suchem. A następnie przeszli w procesji eucharystycznej do czterech ołtarzy. Modlili się o zachowanie od nieszczęść i o błogosławieństwo Boże w domach i dobytku.
Początek święta Bożego Ciała sięga roku 1263, kiedy to w Bolsenie we Włoszech jeden ksiądz, wątpiący w rzeczywistą przemianę chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa, wziął hostię do ręki, ta zaczęła krwawić. Korporał, przechowywany do dziś w katedrze w pobliskim Orvieto, jest uznawany za ten, na który wówczas spadły krople krwi. Dotąd widać na nim plamy. W czasie procesji Bożego Ciała obnosi się ten korporał zamiast monstrancji. W 1264 r. papież Urban IV ustanowił tę uroczystość dla całego Kościoła. To wtedy powstał tekst: Przed tak wielkim Sakramentem, Upadajmy wszyscy wraz, Niech przed Nowym Testamentem, Starych praw ustąpi czas, Co dla zmysłów niepojęte, Niech dopełni wiara w nas.
Nadesłał ks. Arkadiusz Zych
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
stachu20.06.2019, 17:03
Ksiądz proboszcz trzyma się dobrze miotła go nie dosięgła ale im trzeba takiego proboszcza żeby ich trzymał za morde;-)))))
Do@ pozdrowienia20.06.2019, 15:19
Nie Dusza ino Dusa po nasemu. I Staszek nazywo sie Orawiec.
Pozdrowienia20.06.2019, 14:13
Poronin słynie z góralskich strojów i pięknego śpiewu w kościele. Miło popatrzeć.I dzieci rosną nie do poznania. Ale Stasiu Dusza podobny do ojca jak dwie krople wody. Nie widziałam go dawno, ale rozpoznaje na fotkach. Pozdrowienia od ceprów!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl