20.06.2019, 16:43 | czytano: 1835

Letnie koncerty w Zakopanem - XX edycja

ZAKOPANE. Tatrzański Klub Niezależnych jako główny organizator - zaprasza na XX. edycje wydarzenia jakim są Letnie koncerty. W tym roku impreza przebiega pod znakiem 110. rocznicy powstania Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Projekt muzyczny „Koncerty w Zakopanem, lato …” realizowany jest już dwadzieścia lat. W tym okresie pod Giewontem prezentowały się zespoły niemal z całego świata. Słuchacze wieczornych koncertów w zakopiańskich kościołach i galeriach sztuki mieli okazję usłyszeć klasykę europejską, począwszy od pieśni średniowiecznych a skończywszy na kompozycjach Szymanowskiego i Góreckiego,, muzykę etniczną z Afryki Południowej, Anglii, Słowacji. jazz nowoorleański, muzykę organową różnych epok czy współczesne ballady polskich bardów. Czasem występowały kapele i śpiewacy z naszego, rodzimego regionu.
Projekt muzyczny „Koncerty w Zakopanem, lato …” nie rościł sobie pretensji do miana festiwalu, chociaż miał ku temu wiele powodów. Od wielu lat był propozycją wysokiej kultury pod Tatrami w morzu wszechogarniającej nas szmiry, pseudofolkloru, a ostatnio beznadziejnego disco polo. W związku z brakiem zainteresowania władz Zakopanego takimi projektami, coraz niższą frekwencją, a także trudnościami organizacyjnymi postanowiliśmy zakończyć projekt „Koncerty w Zakopanem, lato …”. Ten rok jest propozycją muzyczną po raz ostatni.

Dziękujemy wszystkim, którzy bywali na koncertach i imprezach towarzyszących. Dziękujemy również osobom, które wydatnie przyczyniły się do zaistnienia tych wydarzeń, a w szczególności: ks. prałatowi Stanisławowi Szyszce, śp. ks. kustoszowi Mirosławowi Drozdkowi, ks. Mieczysławowi Kozłowskiemu, Markowi Trzaskosiowi, Marii Mleczko, śp. Jackowi Raźnemu, Beacie Denis-Jastrzębskiej, śp. Andrzejowi Jeleniowi.

W tym roku przypada 110. rocznica powstania Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, zatem cykl wydarzeń muzycznych i imprez towarzyszących dedykujemy wspaniałym – dawnym i obecnym – ratownikom górskim. To dzięki nim wiele osób uratowało swoje zdrowie, a czasem życie, wielu z nas mogło liczyć na trud i poświęcenie tych odważnych ludzi gór. Z tą dedykacją odbędą się występy chórów z Polski i Anglii oraz orkiestr z Norwegii i Anglii.
Pierwszy koncert w ramach tegorocznego projektu odbędzie się w najbliższą niedzielę, tj. 23 czerwca 2019 roku o godzinie 19.30 w sanktuarium M.B. Objawiającej Cudowny Medalik na Olczy. Tego wieczoru wystąpi Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna NOR 39 z Norwegii. Dyrektorem artystycznym zespołu jest Stefan Plewniak, który na co dzień pracuje z zespołami orkiestrowymi we Wiedniu. W programie koncertu, m. in.: Vivaldi, Mozart, Piazzolla. Pozostałe propozycje muzyczne znajdziecie Państwo na plakatach i w mediach. Oczywiście wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

W ramach letnich wydarzeń będzie można również obejrzeć wystawę plastyczną „Wołanie w górach”, którą uświetnią prace artystów zakopiańskich, nowotarskich i krakowskich oraz prace uczniów ZSP im. A. Kenara w Zakopanem. Wystawa będzie czynna codziennie od połowy lipca do końca września w dolnym kościele Księży Misjonarzy na Olczy.

Honorowy patronat nad koncertami w tym roku objęli: Jan Krzysztof – taternik i naczelnik TOPR, ks. Jerzy Grzyb – kustosz sanktuarium Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik na Olczy, kapelan przewodników tatrzańskich, Jan Palider – prezes oddziału tatrzańskiego PTTK i Kazimierz Gąsienica-Byrcyn – nestor ratowników TOPR i przewodników tatrzańskich. A sponsorami koncertów są; KIA Wadowski – autoryzowany dealer i Społem Zakopane Sp. z o.o. Wstęp na wszystkie koncerty i wydarzenie towarzyszące jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy.

Adam Kitkowski – dyrektor projektu „Koncerty w Zakopanem, lato 2019”
----
Koncerty:
23 czerwca /niedziela/ 2019, godzina 19.30 – sanktuarium M.B. Objawiającej Cudowny Medalik, Olcza - Piszczory
MŁODZIEŻOWA ORKIESTRA SYMFONICZNA NOR 39 – Norwegia

16 lipca /wtorek/ 2019, godzina 19.00 - kościół św. Krzyża, ul. Zamoyskiego
CHÓR CBSO SO VOCAL – Wielka Brytania

21 lipca/niedziela/ 2019, godzina 20.00 - kościół św. Krzyża, ul. Zamoyskiego
NORTHAMPTONSHIRE COUNTY YOUTH CONCERT BAND & BRASS BAND – Wielka Brytania
30 sierpnia /piątek/ 2019, godzina 20.45 - sanktuarium M.B. Objawiającej Cudowny Medalik, Olcza – Piszczory
SCHOLA CANTORUM MISERICORDIS CHRISTI – Polska

31 sierpnia /sobota/ 2019, godzina 19.00 – kościół M.B. Nieustającej Pomocy na „Górce”, ul. Kaszelewskiego
SCHOLA CANTORUM MISERICORDIS CHRISTI – Polska

Imprezy towarzyszące:
15 lipca – 30 września 2019 – wystawa plastyczna „Wołanie w górach” wernisaż wystawy 15.07.2019, godzina 18.00
Sanktuarium M.B. Objawiającej Cudowny Medalik, Olcza – Piszczory (dolny kościół)

9 sierpnia /piątek/ 2019, godzina 18.00 - prezentacja multimedialna „Początki ratownictwa w Tatrach” i odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej działalności TOP, Dworzec Tatrzański, ul. Krupówki 12

Wstęp wolny.

opr.s/
Zobacz pełną wersję podhale24.pl