26.06.2019, 14:20 | czytano: 822

O 100-leciu narciarstwa na sesji w Zakopanem (zdjęcia)

Fot. Marcin Szkodziński
100 – lecie Polskiego Związku Narciarskiego i Tatrzańskiego Związku Narciarskiego stały się okazją do przypomnienia historii narciarstwa w Zakopanem i Tatrach.
Przewodniczący Rady Miasta Zakopanego przypomniał historię narciarstwa. Opowiedział o rozkwicie budowie Kolei Linowej na Kasprowy Wierch, a następnie Kolei Linowo – Terenowej na Gubałówkę, które przyczynił się do rozpowszechnienia narciarstwa pod Tatrami. Jan Gluc przypomniał także o pociągu Luks – Torpeda, która dojeżdżała z Krakowa do Zakopanego w dwie i pół godziny oraz o zniżkach dla narciarzy. Niektórzy pasażerowie potrafili jeździć z nartami nawet latem, aby korzystać z ulg.
Swoją prelekcję Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego rozpoczął od współczesnego mistrza Kamila Stocha, aby przenieść się do 1894 roku, kiedy Stanisław Barabasz 23 marca na nartach dotarł pod Czarny Staw Gąsienicowy. Wówczas smaru do nart używano oliwy z puszki sardynek.

Narciarstwo w Tatrach i Zakopanem swój rozkwit przeżywało w latach 30 – tych. Wówczas wszyscy jeździli na nartach także dzięki Kornelowi Makuszyńskiemu, który prowadził akcję rozdawania nart dzieciom z ubogich góralskich rodzin.

ms/
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl