06.07.2019, 15:50 | czytano: 2218

I Watra Rogoźnicka (zdjęcia)

Na boisku sportowym w Rogoźniku odbyło się spotkanie poetów szeroko rozumianego Podhala i gości, na które zaprosił sołtys miejscowości Kazimierz Zubek.
W dobie SMS-ów, tak zapewne wyglądałaby informacja o naszym spotkaniu, konkretna, ale sucha, pozbawiona tego, co ludzkie. A zaczęło się od słowa… I to zupełnie niepozornie od rozmów znajomych na temat poezji. Potem powstał pierwszy wiersz o Rogoźniku, wsi ciekawej. Ktoś zapyta, a niby co w tej miejscowości jest ciekawego? Zapewne nie dostrzeżemy tego przelatując po głównej drodze wojewódzkiej. Należy wjechać do wsi i choć chwilę tu pobyć, aby znaleźć to „coś”. Dla jednych może to być sławna już Skałka Rogoźnicka, dla drugich kościelna dzwonnica lub samotnie sterczący komin, a dla innych wspaniały widok na Turbacz, czy gniazda bocianie. Nie trudno to „coś” odnaleźć, jeśli się ma wrażliwą duszę, a takie mają poeci.
Bez pomocy, wydobycie ducha Rogoźnika byłoby zapewne trudniejsze. Musi zaistnieć również „ktoś”, kto to ułatwi, komu na tym zależy. Człowiek, który nadaje na tych samych falach. Mowa o Sołtysie Rogożnika Kazimierzu Zubku. To On, razem z nowotarskim poetą Krzysztofem Kokotem – częstym bywalcem Rogoźnika – postanowili zorganizować spotkanie. Na początku nie bardzo wierzyli, że to się może udać, ale stało się!

I Watra Rogoźnicka odbyła się 3 lipca 2019 roku, w plenerze, przy pięknej letniej pogodzie. Kilkunastu poetów dokonało „wizji lokalnej” odbywając niezapomnianą przejażdżkę bryczkami – to była frajda! Potem zasiedli przy zastawionym stole i każdy przedstawił rąbek swej twórczości. Cieszyliśmy się samym spotkaniem , radowali nowo poznanym miejscem, gwarzyli z Sołtysem, który wspaniale recytował pierwszy wiersz o Rogoźniku. Gdy słońce zbliżyło się do Babiej Góry, rozpoczęło się pieczenie kiełbasek, wywiady i snucie dalszych planów.

Potem już pożegnania z mocnym postanowieniem powrotu i napisaniem strof o magicznym Rogoźniku, który skradł nam odrobinę serca.

Z powinności kronikarskiej wymienię uczestników powyższego spotkania (kolejność alfabetyczna):
Małgorzata Anna Bobak Końcowa
Leszek Cadet
Stanisław Jabłoński
Krzysztof Kokot
Teresa Kominek
Wanda Szado – Kudasikowa
Adam Kwiatek
Renata Lipkowska
Anna Olesińska
Joanna Słodyczka
Małgorzata Szarlej
Izabela Wójcik
Beata Zalot
Mirosław Zawisza
oraz gospodarze: Sołtys Kazimierz Zubek , radny gminy Nowy Targ Marek Sproch i Stanisław Górz, członek Rady Sołeckiej wsi Rogoźnik.

Serdeczne podziękowania dla właściciela Stadniny Koni "Dworna " Jana Bobka oraz Stanisława Bieli za wspaniałą przejażdżkę dorożkami konnymi po pięknych zakątkach Rogoźnika.

Tekst Krzysztof Kokot
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl