16.07.2019, 17:00 | czytano: 1105

Uroczysta inauguracja 10. Festiwalu Pieniny-Kultura-Sacrum

Fot. Materiały prasowe
Ksiądz Józef Tischner, Jerzy Trela, Kapela Góralska Jaśka Kubika i organista Marek Stefański, to atrybuty koncertu inaugurującego tegoroczną 10. Jubileuszową edycję Festiwalu Pieniny-Kultura-Sacrum w Krościenku nad Dunajcem, który odbędzie się w piątek 19 lipca o godz. 19:00 w kościele Chrystusa Dobrego Pasterza.
W programie tego koncertu wszystkie wartości charakterystyczne dla naszego festiwalu spotkają się ze sobą, tworząc spójną i dynamiczna całość: niepowtarzalna i jedyna w swoim rodzaju Tischnerowska Filozofia po góralsku, najznakomitszy z możliwych i jakże autentyczny jej interpretator Jerzy Trela, Kapela góralska z samego serca Pienin i w końcu muzyka organowa, inspirowana folklorem i góralską mądrością życiową. Dopełnieniem muzyki będzie wystawa pejzaży Ewy Majerczak pn. „Przestrzenie”. A wszystko w samym sercu pięknych Pienin nad wodami bystrego Dunajca.
W niedzielę 21 lipca o godz. 17:00 spotkamy się w krościeńskim kościele p.w. Wszystkich Świętych w Rynku, jednej z najstarszych budowli miasteczka, która tworzy niepowtarzalny klimat dla muzyki kameralnej, zwłaszcza wieków minionych. Organy, choć mocno nadwyrężone czasem i eksploatacją, tworzą jedyne w swoim rodzaju brzmienie, zapadające w pamięć słuchaczy. Nie sposób pominąć tę piękną świątynie w programie każdorazowej edycji festiwalu. W tym roku, obok muzyki organowej dawnych czasów, zabrzmi gitara, w swej najszlachetniejszej i najbardziej zróżnicowanej wyrazowo odsłonie. Zagrają znakomici krakowscy artyści: na organach Marek Stefański, a na gitarze klasycznej Michał Nagy. Wstęp na koncerty wolny. Warto odwiedzić przepiękne Pieniny i delektować się sztuką najwyższej próby twórczej i wykonawczej.

Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Promocji Kultury i Sztuki ARS PRO ARTE przy współpracy z parafią Wszystkich Świętych w Krościenku n.D. Festiwal realizowany jest dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez Województwo Małopolskie, Starostwo Powiatowe w Nowym Targu, Gminę Krościenko n.D., Małopolską Agencję Rozwoju Regionalnego oraz Pensjonat Crosna Spa.
Organizatorzy
Zobacz pełną wersję podhale24.pl