26.07.2019, 13:12 | czytano: 828

Teatr (Chrząszcz w Trzcinie) w rabczańskiej bibliotece

Teatr w Bibliotece to okazja spotkania się z teatrem najnajowym i zajęciami dla najmłodszych. Ale i starsze dzieci znajdą parę ciekawych propozycji. Będzie to kontynuacja propozycji zapoczątkowanych Tygodniem Bardzo Małego Dziecka – spektakli najnajowych wzbogaconych o zajęcia dla najmłodszych bazujące na różnego rodzaju doświadczeniach sensorycznych.
- Raz skupiamy się bardziej na zmyśle słuchu, raz na dotyku, węchu. Czasami się brudzimy, czasami nie. Pobudzamy zmysły, integrujemy, dostrajamy, wyciszamy - tłumaczą twórcy Teatru Chrząszcz w Trzcinie i zapraszają do Miejskiej Biblioteki Publicznej - znajdującej się w zabytkowym budynku dworca kolejowego w Rabce-Zdroju.
W rozkładzie jazdy TEATRU W BIBLIOTECE widzowie znajdą spektakle najnajowe i lalkowe, zajęcia sensoryczne oraz warsztaty lalkarskie. Atmosfera przyjazna maluchom oswoi je z teatrem, ale też zapozna z biblioteką. Zapraszamy do oglądania, czytania i uczestniczenia dzieci już od 8. miesiąca życia!

26.07 /piątek/
godz. 11 SENSORYCZNE /zajęcia dla najnajów/ wiek 0,8+
godz. 12:30 SENSORYCZNE /zajęcia dla najnajów/ wiek 2+
godz. 16 BAM-BAM /spektakl/ wiek 0,8+

6.08 /wtorek/
godz. 11 WITAJKI i PAPATKI /spektakl/ wiek 1+
godz. 13 Do-Re-Misie /zajęcia muzyczne dla najnajów/ wiek 0,8+
godz. 14 Do-Re-Misie /zajęcia muzyczne dla najnajów/ wiek 1,6+

13.08 /wtorek/
godz. 11 PUK! PUK! /spektakl/ 3+
godz. 12:15 RODZINA MAMUTA /warsztaty lalkarskie/ wiek 6+

14.08 /środa/
godz. 11 O! Wlazł kotek na płotek /spektakl/ wiek 5+
godz. 12:15 Jak zrobić mapeta? /warsztaty lalkarskie/ wiek 6+

20.08 /wtorek/
godz. 11 BAM-BAM /spektakl/ wiek 0,8+
godz. 13 Do-Re-Misie /zajęcia muzyczne dla najnajów/ wiek 0,8+
godz. 14 Do-Re-Misie /zajęcia muzyczne dla najnajów/ wiek 1,6+

21.08 /środa/
godz. 11 C jak CYRK /spektakl/ wiek 2+
godz. 12:15 Atrakcje Cyrkowe /warsztaty lalkarskie/ wiek 6+

27.08 /wtorek/
godz. 11 WITAJKI i PAPATKI /spektakl/ wiek 1+
godz. 17:30 SENSOPLASTYKA /zajęcia dla najnajów/ wiek 2+

Bilety
SPEKTAKLE 15 zł
WARSZTATY 15 zł
ZAJĘICIA DLA NAJNAJÓW 22 zł (dziecko z opiekunem)
Bilety do kupienia na 30 min. przed spektaklem.

Rezerwacje i dodatkowe informacje: tel. 696 288 398,
e-mail: teatrchrzaszcz@gmail.com,
www.teatrchrzaszcz.pl
www.facebook.com/chrzaszczwtrzcinie
www.lokomotywa.org
Aktualny repertuar zawsze pod linkiem:
http://teatrchrzaszcz.pl/?page_id=8682

BIBLIOTEKA
Poniedziałek: 12:00-16:00
Wtorek, Piątek: 10:00–17:30
Środa, Czwartek: 9:00–16:00
Sobota: 9:00–15:00


Bam-Bam
Spektakl inicjacyjny dla dzieci w wieku od 8 miesięcy do 5 lat, czyli naj-najmłodszych. Wycisza i oswaja. Spektakl sensoryczny - poza zmysłem wzroku i słuchu pobudza też dotyk i węch... Muzyka na żywo. Zakończeniem jest wspólna zabawa aktorów z dziećmi, a także spotkanie z niezwykłymi instrumentami. Muzyka na żywo.
Czas trwania: 30 min + 15 min zabawy
Zajęcia sensoryczne
Zostańmy badaczami!
Doświadczamy świat pięcioma zmysłami - wzrokiem, słuchem, dotykiem, węchem i smakiem. Na zajęciach spróbujemy poćwiczyć wszystkie. Zaprosimy dzieci do kolorowych światów, gdzie będą czekały na nie różne niespodzianki, oczywiście zmysłowe.
Zajęcia takie wspomagają prawidłowy rozwój manualny i werbalny dziecka, przygotowują do nauki mówienia, pisania, czytania.
Prowadzenie: Marta Skrocka i Cezary Skrocki z Teatru Chrząszcz w Trzcinie
Czas trwania: 45 min
Dla dzieci w dwóch grupach wiekowych:
1. Od 0,8 do 2,5 lat
2. Od 2,5 do 4 lat

Witajki i Papatki
Najnajowy spektakl, którego motywem przewodnim są dłonie. Służą do witania, żegnania, zapoznawania się, bawienia, ogrzewania, próbowania.... Na oczach dzieci na scenie pojawia się śnieg, kwiaty, pszczoły, łąka, morze... co jeszcze? Sprawdźcie sami i zafundujcie swoim szkrabom pierwsze spotkanie z teatrem! Zakończeniem jest wspólna zabawa z dziećmi.
Muzyka na żywo.
Czas trwania: 35 min + 20 min zabawy

Do-Re-Misie! Dotykam Muzykę! 8m+
Zapraszamy wszystkie dzieciaki, które zaczynają raczkować, pełzać, siadać, wstawać, chodzić i szukać nowych doświadczeń na „Dotykam muzykę!” – zajęcia sensoryczne dla niemowląt i dzieci od 8 m+.
Te zajęcia proponują dziecku wielozmysłową stymulację większości układów, przede wszystkim – dotyku, słuchu, węchu, równowagi. W tej grupie wiekowej również trenujemy słuch muzyczny i zaczynamy kształtować poczucie rytmu, wykonując razem z maluchem proste ćwiczenia. „Dotykam Muzykę!” od zawsze była grupą najbardziej ciekawskich i aktywnych poznawczo dzieci. Wspólne granie na instrumentach wpisujemy w zabawę manipulacyjną, a naturalne zainteresowania otoczeniem wspieramy poprzez propozycję przeróżnych instrumentów muzycznych. Dzieci bardzo cieszą się z możliwości wspólnego grania na gitarze razem z Instruktorem.

Niezbędną część zajęć dla dzieci w tym wieku stanowią pierwsze ćwiczenia motoryczne, które staramy się wykonywać na każdym spotkaniu. Proponujemy również wiele ciekawych zabaw muzycznych i ruchowych, które można wykonywać z dzieckiem w domu (każdy uczestnik na życzenie dostaje teksty piosenek). Zapraszamy wszystkie maluszki, które rozpoczynają swoją przygodę poznawania świata dołączyć się do naszej zabawy!
Prowadzenie: Irina Utienkowa-Szałapak, autorka zajęć "Do-Re-Misie!"
Czas trwania 45 min.
Dla dzieci w wieku od 8 do 18 miesięcy.

Do-Re-Misie! „Świat na dziecięcej dłoni” 18 m+
Wszystkich małych odkrywców w wieku 18 m+ zapraszamy na rozwojowe zajęcia dla maluchów wg programu „Świat na dziecięcej dłoni”. Rozwojowe zajęcia dla maluchów to przygoda poznawania nowych rzeczy: zwierzęta i zabawki, zjawiska natury i przedmioty, pory roku i święta.... Najważniejszy pozostaje jednak trening słuchowy, skierowany na rozwój słuchu muzycznego i poczucia rytmu. Wszystkie zajęcia odbywają się w towarzystwie żywego śpiewu i gitary.
„Świat na dziecięcej dłoni” obejmuje przeróżne tematy otaczające dziecko i uczy postrzegać życie w sposób twórczy i niestandardowy. Przy okazji śpiewamy piosenki i gramy na instrumentach muzycznych, wąchamy i dotykamy, uczymy się pracować w zespole i wykonujemy pierwsze prace plastyczne, rozwijamy motorykę dużą i małą, ruszamy się i tańczymy.
Prowadzenie: Irina Utienkowa-Szałapak, autorka zajęć "Do-Re-Misie!"
Dla dzieci w wieku od 18 miesięcy do 3 lat.
Czas trwania: 45 min

PUK! PUK!
Historia przyjaźni bojaźliwego Mamuta, który schował się przed strasznymi dźwiękami do kapelusza i tak przetrwał do naszych czasów. Teraz musi się zmierzyć z nowymi wyzwaniami, w epicentrum których ląduje ekscentryczna Kaczka. Słuchanie dziwnych dźwięków, pokonywanie strachu, budowanie więzów emocjonalnych to motywy przewodnie tego przedstawienia.
Czas trwania: 45 min.
RODZINA MAMUTA
Warsztaty RODZINA MAMUTA uzupełniają spektakl „Puk! Puk!”o własnoręcznie wykonaną pamiątkę – małego mamuta z rodziny naszego głównego bohatera.

O! Wlazł kotek na płotek /spektakl/
Historia oparta na znanej piosence "Wlazł kotek na płotek" porusza problem nietolerancji i reakcji na pojawienie się obcego – kotka. Mimo poważnego tematu przedstawienie jest zabawne, pełen dziecięcego humoru i scenicznych gagów. Barwne postaci koguta, kury, kaczki i indyka odgrywają lalki typu mapet. Spektakl interaktywny.
Czas trwania: 45 min.
Jak zrobić mapeta? /warsztaty/
Warsztaty uzupełniające spektakl „O! Wlazł kotek na płotek”
Dzieci nauczą się jak w łatwy sposób wykonać lalkę pyskówkę (typu „mapet”). Z takich materiałów jak skarpeta, włóczka, wata, papier, kulki styropianowe będą tworzyć śmieszne gadające stworki. Uwieńczeniem warsztatów będą krótkie scenki odgrywane lalkami przez uczestników.
Czas trwania: 45 min.

C jak CYRK
Spektakl „C jak CYRK” jest zabawą konwencją cyrkową w odniesieniu do ekwilibrystyki naszego ojczystego języka. W zwariowanym namiocie jedynego w swoim rodzaju cyrku alfabetycznego występują ludzie i zwierzęta tworzone na oczach widza z wielkich liter. Będzie dużo zabawnych sytuacji, nie zabraknie też chwil grozy i mrożących krew w żyłach popisów akrobatycznych. Zupełnie przy okazji dzieci pouczą się alfabetu, poćwiczą aparat mowy, ale też poznają bliżej specyfikę języka polskiego. Osią scenariusza spektaklu wymyślonego przez Martę i Cezarego Skrockich jest bowiem alfabet i niuanse wymowy.
Czas trwania: 60 min.
Atrakcje cyrkowe od A do Z - dzieci wykonają sobie na pamiątkę wybraną cyrkową postać lub zwierzę, inspirując się sposobem tworzenia bohaterów spektaklu. Będą miały do dyspozycji druciki kreatywne, pompony, ruchome oczka, piórka, włóczki.
Czas trwania: 45 min.


SENSOPLASTYKAŸ - zajęcia rozwijające dziecięce zmysły
Senspolastyka to zajęcia plastyczne mające pobudzić wszelkie możliwe zmysły. Do zajęć używane są tylko i wyłącznie produkty spożywcze – ryż, mąka, makarony, kasze, groch, barwniki spożywcze, woda, olej, galaretka. Wszystkiego można dotykać i można, a nawet trzeba się pobrudzić. Zajęcia odbywają się na podłodze zabezpieczonej folią malarską, dzieci powinny mieć ubranka na zmianę. Taką przygodę ciężko zaserwować dzieciom w domu.

SensoplastykaŸ wpływa na optymalny rozwój całego organizmu. Stymulując receptory wpływamy na rozwój połączeń nerwowych w mózgu. Im jest ich więcej tym „łatwiej” nam się myśli, tym sprawniej przebiegają wszelkie procesy analizy i syntezy w umyśle zarówno małego dziecka jak i osób dorosłych. SensoplastykaŸ wpływa na rozwój mowy i koordynację ruchową, uwalniania naturalną ekspresję twórczą, wspiera samodzielność, uczy współdziałania.
Prowadzenie: Prowadzenie: Aneta i Ania Moskwa ze żłobka Madagaskar
Czas trwania 1 godz.

opr. s/
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl