12.08.2019, 21:48 | czytano: 1756

Trąbka i organy - duet, który zachwyca

zdj. organizatora
Festiwal Pieniny Kultura Sacrum to wydarzenia muzyczne, podczas których najpiękniejsze utwory muzyki klasycznej rozbrzmiewają z krościeńskich kościołów od dziesięciu już lat.
W minioną sobotę Bogdan Narloch na organach i Roman Gryń na trąbce przypomnieli znane chyba wszystkim arcydzieła epok. Zabrzmiały m.in.: A.Vivaldi Concerto nr 1 Wiosna z cyklu Cztery pory roku, G.Caccini/ W.Wawilow Ave Maria, Toccata Lobe den Herren B.Leutert-Falch, J.Clarke - The Prince of Denmark's March.
Osobiście przystanę przy Etiudzie op.10 nr 3 F. Chopina, romantycznej, powolnej, pieśniowej... w której koncentrujemy się bardziej na melodii i nastrojowej atmosferze, niż na wirtuozerii.


Etiuda ta została sklasyfikowana jako wiersz dźwiękowy i przejaw miłości Chopina do Ojczyzny. Uważana też przez samego kompozytora jako najbardziej intymny jego utwór. To był kolejny cudny wieczór z festiwalową muzyką i znakomitymi artystami.

Zapraszamy w czwartek, 15 sierpnia na godz. 12.00 do kościółka przy Rynku, gdzie utwory organowe i pieśni maryjne zaprezentują: Nengyi Chen z Chin na organach i sopranistka Wiktoria Bisztyga. Koncertowi towarzyszyć będzie plener, podczas którego Stowarzyszenie Artystów Pienińskich zaprezentuje malarstwo, rzeźbę i rękodzieło.

Bożena Soliwoda
Zobacz pełną wersję podhale24.pl