16.08.2019, 14:12 | czytano: 1991

48. Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Tadeusza Staicha rozstrzygnięty

Fot. Materiały prasowe
W Centrum Kultury Rodzimej w willi „Czerwony Dwór”, podczas Uroczystych Posiadów Poetów Podhala, rozstrzygnięty został 48. Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Tadeusza Staicha na wiersz o tematyce górskiej. Jego zwycięzcami zostali Zofia Roj Mrozicka z Zakopanego i Anna Piliszewska z Wieliczki.
Konkurs jest imprezą towarzyszącą Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich i doskonale podkreśla jego klimat i idee. Na tegoroczną edycję 98 autorów nadesłało 252 wierszy. Oceniało je jury w składzie: Adam Ziemianin – przewodniczący, Maria Mateja-Torbiarz – sekretarz, Mieczysław Mantyka – członek, Maria Śliwińska – członek. Spotkanie poprowadził Mieczysław Mantyka, a muzyką góralską uświetnił je zespół „Dziurawiec”.
Przypomniano także historię konkursu oraz jego inicjatora, którym w 1972 r. był jego obecny patron Tadeusz Staich - postać niezwykle zasłużona w dziejach kultury podhalańskiej. Od pierwszych edycji w konkursie uczestniczyło blisko 6 tys. autorów, którzy nadesłali ponad 10 tys. utworów.

W konkursie uczestniczą zarówno autorzy piszący w języku literackim, jak i w gwarze góralskiej. W tych dwóch kategoriach przyznane zostały następujące nagrody:

W kategorii wierszy pisanych gwarą:

I nagroda – Zofia Roj Mrozicka z Zakopanego - za całość wierszy
II nagroda – Wanda Szado-Kudasikowa z Nowego Targu - za całość wierszy
III nagroda – Wanda Łomnicka-Dulak z Piwnicznej Zdrój - za całość wierszy
III nagroda – Izabela Zającówna z Raby Wyżnej - za całość wierszy
wyróżnienie - Izabela Wójcik z Nowego Targu - za wiersz „Nuta”

W kategorii wierszy pisanych językiem literackim przyznać:

I nagroda – Anna Piliszewska z Wieliczki – za całość wierszy
II nagroda – Katarzyna Wiktoria Polak z Krakowa – za całość wierszy
III nagroda - Bogumił Staszek z Tarnowa – za całość wierszy
Wyróżnienie – Mirosław Kowalski z Mysłowic – za wiersz „Anioły we mgle”
Wyróżnienie – Antonina Sebesta z Myślenic – za wiersz „MFFZG”
Wyróżnienie – Bogdan Nowicki z Zabrza – za wiersz „Pieśń góralskiego świątkarza”
Jury gratulowało Laureatom za oryginalność, talent i ciekawe spojrzenie na góry i związane z nimi zjawiska.

***

Tadeusz Staich (1913-1987) - był pisarzem, dziennikarzem, działaczem i honorowym członkiem Związku Podhalan, a także działaczem PTT i PTTK, przewodnikiem tatrzańskim i redaktorem naczelnym „Życia Zakopiańskiego”. Urodził się na ziemi krakowskiej, ale to właśnie Podhale wybrał na swoją małą ojczyznę. W Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej prowadził „Studium Słowa”, w latach 70-tych był prezesem zakopiańskiego Klubu Literackiego. Został laureatem pierwszej nagrody literackiej Zakopanego za publikację „Drogami skalnej ziemi”, której współautorką była Hanna Pieńkowska. Uchodził za niekwestionowany autorytet w dziedzinie obyczajów i gwary góralskiej. W 1972 r. jako prezes Zakopiańskiego Klubu Literackiego był inicjatorem konkursu literackiego na wiersz o tematyce górskiej, któremu z czasem nadano jego imię. 

Materiały prasowe, oprac. r/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl