22.08.2019, 11:05 | czytano: 2963

Dożynki Gminne w Spytkowicach (zdjęcia)

Mieszkańcy Spytkowic dziękowali za obfite plony i płody rolne oraz uczcili trud ciężkiej pracy na roli.
Dziękczynna msza święta odprawiona przez proboszcza ks. Stanisława Wąsika w kościele parafialnym rozpoczęła Dożynki Gminne w Spytkowicach. Wyrazem wdzięczności i dziękczynienia za udane żniwa i błogosławioną pracę w polu gospodynie ze Spytkowic zaniosły przed ołtarz Pana piękny wieniec dożynkowy upleciony z tegorocznych zbóż i kwiatów oraz owoców ziemi.
Honory starostów dożynek gminnych pełnili Lucyna i Janusz Trzop, którzy w swych dłoniach nieśli bochenek chleba i dary ołtarza.

W uroczystym przemarszu dożynkowym z placu przy Urzędzie Gminy w Spytkowicach do kościoła wzięli również udział władze i przedstawiciele gminy, poseł Anna Paluch, poseł Edward Siarka dyrektorzy wszystkich szkół i przedszkola, sztandary: Ochotniczej Straży Pożarnej, gminy Spytkowice, Związku Podhalan oddział Spytkowice, Koła Łowieckiego Bór, wszystkich szkół. W przemarszu wzięły udział również zaproszone delegacje z partnerskich gmin: Szemud, Spytkowic w powiecie wadowickim, przedstawiciele partnerskiej gminy Érsekvadkert z Węgier, zaproszone grupy z Litwy, gospodynie ze Spytkowic, radni rady gminy, sołtys oraz radni rady sołeckiej, zaproszeni goście oraz mieszkańcy. Oprawę muzyczną podczas przemarszu w korowodzie, jak również w czasie mszy świętej poprowadziła orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej oraz zespół góralski z Ludowego zespołu „Siekiernica”.

Tuż po mszy św. i poświęceniu darów ziemi w barwnym korowodzie dożynkowym wszyscy zebrani udali się na boisko sportowe. Korowód prowadziła straż pożarna, czuwająca jednocześnie nad bezpieczeństwem wszystkich biorących udział w przemarszu.

Koncert orkiestry rozpoczął część oficjalną dożynek. Następnie odbył się obrzęd przekazania darów i wieńca dożynkowego na ręce wójta Ryszarda Papanka oraz przewodniczącego rady gminy Józefa Kościelniaka. W przemówieniu wójt zwracał się do mieszkańców Spytkowice, a w szczególności do pracujących na roli dziękując za wkład i ciężką pracę.

Nie zabrakło również gratulacji i przemówień zaproszonych gości z gmin partnerskich oraz z powiatu nowotarskiego.

Po zakończeniu oficjalnej części wystąpiła Orkiestra Strażacka OSP Spytkowice, następnie wystąpiła grupa „Pokolenia” ze Spytkowic z powiatu wadowickiego. W kolejnej części uroczystości na scenie w występach artystycznych zaprezentowały się Panie z grupy pod nazwą „Miłośnicy Piosenki Biesiadnej” ze Spytkowic, oraz zaproszone grupy z Litwy, które zachwycił publiczność strojem i muzyką. Na zakończenie wystąpiła młodzieżowa grupa Fresh Crew z Jordanowa.

Podczas festynu nie zabrakło konkursów zorganizowanych prze sołtysa oraz radę sołecką między innymi układanie kopy, wiązanie snopków, młócenia cepami oraz zbieranie ziemniaków, w których to wygrani zostali uhonorowani cennymi nagrodami.

O godzinie 20.00 rozpoczęła się część koncertowa, gdzie jako pierwszy wystąpił zespół ze Spytkowic „Alegroo”, kolejnym punktem koncertu był zespół Disco Polot – Disco Odlot , który porwał publiczność do tańca w rytmie muzyki Disco Polo.

0 22.00 zagrała długo wyczekiwana gwiazda wieczoru zespół InoRos & Liber, który przyciągnął bardzo dużą publikę na występy. Po koncercie mieszkańcy mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z gwiazdami.
Na zakończenie wieczoru zagrał zespół Elegancko, przy którym wszyscy świetnie się bawili.

Okazale wypadła prezentacja stoisk, gospodyń ze Spytkowic, na którym serwowano wyborne swojskie jedzenie oraz przekąski. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również wystawa obrazów wyszywanych Janiny Jopek oraz Ewy Charyasz, jak również rzeźb Stanisława Dziura. Okazałą wystawę przygotowali również członkowie Stowarzyszenia Historii ze Spytkowic, którzy oprócz plakatów prezentujących historię Spytkowic zaprezentowali zabytkowy sprzęt rolniczy oraz zorganizowali wystawę samochodów wojennych oraz pokaz grupy rekonstrukcyjnej. Duża atrakcją było również mini zoo oraz stoisko Moniki i Edwarda Brandys między innymi było można zobaczyć papużki, różne odmiany kur, a także nakarmić strusia. Zaprezentowało się również stoisko LIFE Małopolska w zdrowej atmosferze.

Wspaniałą wystawę sprzętu rolniczego przygotowała również rada sołecka, która oprócz przeprowadzania konkursów, prowadziła warsztaty dla dzieci.

Nie zabrakło na naszym festynie również Małgorzacie Zając z Ośrodka Jeździeckiego „Wirtus” ze Spytkowic, dzięki której dzieci mogły skorzystać z darmowych przejażdżek konnych.

Dzięki uprzejmości Staży Pożarnej podczas festynu każdy mógł obejrzeć wóz strażacki, jak również dzięki rolnikom można było zobaczyć wystawę kombajnów.

Podczas festynu nie zabrakło oczywiście atrakcji w formie darmowych zjeżdżali oraz pojawiła się również sztuczna krowa do dojenia.

Tekst: GCK Spytkowice, oprac. r/
Fot. Urząd Gminy Spytkowice
Zobacz pełną wersję podhale24.pl