30.08.2019, 18:27 | czytano: 1557

Wrześniowa Kulturalna Stolica Podhala

grafika Gabriela Wolskiego
NOWY TARG. Tradycyjnie jak co miesiąc zapraszamy do zapoznania się z wydarzeniami kulturalno-społecznymi, które Miejski Ośrodek Kultury szczególnie poleca.
1 września (niedziela) Urząd Miasta Nowego Targu zaprasza na obchody Uroczystości 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Początkiem będzie Msza Św. w kościele Świętej Katarzyny w Nowym Targu (ul. Kościelna) w intencji Ojczyzny i Poległych o godz.9.30. Następnie odbędzie się przemarsz pocztów sztandarowych i zebranych gości na Plac Kombatantów pod ścianę "Pamięci ofiar terroru hitlerowskiego i stalinowskiego". Tam odśpiewamy Hymn Polski wraz z akompaniamentem Miejskiej Orkiestry Dętej, nastąpi uroczyste upamiętnienie wybuchu II Wojny Światowej, Apel Poległych i złożenie kwiatów przez delegacje. Odbędzie się też krótki program słowno-muzyczny. Wstęp wolny.
Wrzesień będzie bardzo teatralny bowiem odbędzie się wówczas „Wrzesień z Melpomeną” w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu (al. Tysiąclecia 37). To już 9. edycja tych nowotarskich spotkań z teatrem. Na początek już 1 września (niedziela) o godz.19.00 Stowarzyszenie Teatr Nowy zaprezentuje spektakl „WIEDŹMIN. TURBOLECHITA” w reżyserii Piotra Siekluckiego. Będzie to komediowe spojrzenie na nasze narodowe przywary. Spektakl realizowany jest w ramach programu TEATR POLSKA 2019. Następnie 22 września (niedziela) o godz. 11.00 (Ratusz, Rynek 1) już 111. Krakowski Salon Poezji w Nowym Targu, gdzie Małgorzata Bańka przedstawi swoje kompozycje do wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. W końcu 29 września (niedziela) o godz.18.00 koncert "Jeszcze się wszystko da odkręcić..." Rafała Jędrzejczyka z repertuarem Piwnicy pod Baranami. Dodatkowo w ramach „Września z Melpomeną” odbędą się także dwa spektakle nowotarskich grup teatralnych działających przy Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu. Szczegóły na osobnych plakatach. Wstęp wolny.

Miejski Ośrodek Kultury - Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu zaprasza na wernisaż wystawy "Aparaty fotograficzne ze zbiorów Dawida Ancew i Jacka Chrzanowskiego", który odbędzie się 5 września (czwartek) o godz.17.00 w Muzeum Drukarstwa (ul. Sobieskiego 4). Zapraszamy w sentymentalną podróż po historii aparatów fotograficznych, którymi posługiwali się miłośnicy fotografowania. Na wystawie będzie można zobaczyć aparaty niemieckie, amerykańskie, radzieckie i japońskie, takie jak Zenit, Zorki, Smena, Lubitel, Olympus, Porst, Fujica, Canon, Yashica. Wystawa potrwa do końca października 2019 roku. Wstęp wolny.

W dniu 13 września (piątek) świętujemy kolejne urodziny Galeria Sztuki ”Jatki” BWA oddział MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu. Najpierw o godz. 17.00 specjalnym koncertem dedykowanym Galerii na 28 urodziny w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im Fryderyka Chopina w Nowym Targu (ul. Parkowa 12), a następnie o godz.18.30 wernisażem wystawy „28 PREZENTACJE NOWOTARSKIE” – interdyscyplinarna wystawa 29 artystów związanych z Nowym Targiem (ul. Kościuszki 4). Doskonała okazja do poznania lub ponownego spotkania z twórczością naszych artystów. Galerii Sztuki „Jatki” życzymy 100 lat! Wstęp wolny.

Już po raz trzeci MOK - Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego (Ratusz, Rynek 1) zaprasza na Europejskie Dni Dziedzictwa w dniu 14 września (sobota) w godz. 9.00-20.00, czyli największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, a także najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Tegoroczna edycja EDD odbędzie się pod hasłem przewodnim „Polski splot” i jest okazją do skupienia uwagi nad kwestią tworzenia niepodległego Państwa Polskiego oraz procesu scalania granic po latach zaborów. W programie zwiedzanie wystaw stałych, rodzinne warsztaty edukacyjne z tworzenia makatek patriotycznych pt. „W stronę wolności” (godz.16.00-18.00); czy otwarcie wystawy plenerowej (godz.18.15) przed budynkiem ratusza pt. „673/100. Królewskie Wolne Miasto Nowy Targ. 673. nieprzypadkowe słowa o drodze do wolności w 100–lecie odzyskania przez Polskę niepodległości”. Dodatkowo o godz.19.00 koncert Agnieszki Banaś wraz z zespołem pt. „Zapach ziemi”. Szczegóły na dodatkowych plakatach. Wstęp wolny.
Kolejna edycja Pożegnania Lata, czyli koncertowo-sportowego zakończenia sezonu imprez plenerowych w Nowym Targu już w połowie września. Najpierw Festiwal Piosenki Turystycznej organizowany przez nowotarski MOK w dniach 13-15 września (piątek - niedziela). W pierwszym dniu 13 września (piątek) zapraszamy do Schroniska „Koliba” na Łapsowej Polanie w Gorcach, gdzie od godz.18.00 wystąpią Jarosław Kąkol z Zespołem Małe Kino, Zespół Yellow Horse i Piotr „Lupi Lubertowicz”. Wieczorem organizatorzy zapraszają też na wspólne śpiewanie „klasyków turystycznych”. W drugim dniu 14 września (sobota) obchodzimy „Światowy Dzień Bluesa”, a koncerty zespołów odbędą się na Długiej Polanie (os. Oleksówki) od godz.16.00 gdzie wystąpią Zespół iNTarg Blues, Zespół Zapaleni oraz Piotr „Lupi” Lubertowicz. W trzeci dniu 15 września (niedziela) przenosimy się Parku Miejskiego w Nowym Targu (ul. Parkowa), gdzie w Altanie od godz. 11.00 wystąpią kolejno: Studio Piosenki „Septyma”, Oskar Juryś, Stanisław Kita, zespół szantowy i gwiazda dnia Zespół U Studni (godz.16.00). Szczegóły festiwalu na dodatkowych plakatach. Wstęp wolny.

„Punktem sportowym” Pożegnania lata będzie III Turniej Plażowej Piłki Siatkowej o Puchar Burmistrza Nowego Targu organizowany przez Stowarzyszenie Winter Classic, który odbędzie się w dniu 15 września (niedziela) w godz. 9.00-19.00 w Parku Miejskim w Nowym Targu (ul. Parkowa). Dodatkowo w tym czasie w Parku Miejskim odbędzie się także Turniej gry w boule oraz możliwość gry w szachy plenerowe. Wstęp wolny

Tomasz Szlaga MOK w Nowym Targu
komentarze
Eryk31.08.2019, 23:38
Pustynia kulturalna. Mam nadzieję że choć cyrk przyjedzie. Jaka pani taki kram.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl