02.09.2019, 16:14 | czytano: 3755

Kowboje, rodeo i whiskey. Dożynki na słowackim Spiszu w klimacie amerykańskiego westernu (zdjęcia)

Fot. Michał Adamowski
Nie tylko na Podhalu rolnicy obchodzili w miony weekend swoje święto. Dożynki organizują też nasi sąsiedzi – Słowacy. Na słowackim Spiszu, w miejscowości Hniezdne, na terenie fabryki whisky Nestville, zorganizowane zostały dożynki w amerykańskim klimacie.
W trakcie trwania imprezy, można było oglądnąć wystawę zwierząt hodowlanych i maszyn rolniczych. Na scenie od rana do wieczora występowały zespoły grające muzykę country na przemian ze stepującymi tancerzami. Najmłodsi prezentowali się w konkursie skoków królików przez przez przeszkody. Były pokazy bacowskie, degustacje whisky i konkurencje dla publiczności związane z dożynkami.

Największą publiczność przyciągnęła jednak arena dla koni i byków. Od rana odbywały się tam liczne konkurencje farmerskie takie jak wyścig dookoła beczek na czas czy łapanie byka na lasso. Główną atrakcją miało być jednak rodeo – wydarzenie, które w naszym regionie należy do rzadkości. Pokazy ujeżdżania byka przyciągnęły tłumy. Zawodnik, aby zaliczyć konkurencję musi wytrzymać na byku 8 sekund. Wydawało by się, że tak krótka chwila to nic trudnego, ale ta sztuka udała się nielicznym. Pozostali widowiskowo spadali z byka i uciekali przed zwierzęciem z areny.

Wieczorem miały miejsca wręczenia nagród dla najlepszych zawodników oraz koncerty muzyki country. Choć Hniezdne oddalone jest od polskiej granicy zaledwie o 30 kilometrów, widać tutaj dużą różnicę kultur i tego jak inaczej można obchodzić najważniejsze święto dla rolników. Fabryka Nestville otwarta jest cały rok, można wybrać się na wycieczkę i zwiedzić destylarnię poznając kulisy wyrobu jednego z najpopularniejszych alkoholi na świecie.
Tekst i zdjęcia Michał Adamowski
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
e02.09.2019, 20:21
a jakie to są maszyny hodowlane ?
major02.09.2019, 17:57
o matko,ale zdjęcia
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl