27.09.2019, 16:00 | czytano: 3341

Gospodynie na wycieczce (zdjęcia)

Jak co roku we wrześniu Gminny Ośrodek Kultury w Łopusznej zorganizował wycieczkę dla pań działających w kołach gospodyń wiejskich na terenie gminy Nowy Targ. Celem tegorocznej wycieczki było Zalipie, Ciężkowice i Pasierbiec. W wycieczce wzięły udział 82 panie z 15 kół.
Pierwszym punktem w planie wycieczki było Zalipie, czyli Wieś Malowana. Tradycje malarskie mają tam ponad 100-letnią historię, a technika oraz kunszt malowania domów i obejścia przekazywany jest z pokolenia na pokolenie. Panie odwiedziły Dom Malarek czyli miejscowy Ośrodek Kultury gdzie mogły podpatrzeć artystki przy pracy oraz kościół parafialny pw. Miłosierdzia Bożego, który podobnie jak większość zabudowań w okolicy był pięknie przyozdobiony różnokolorowymi malowidłami kwiatów.
Następnie cała grupa udała się do Ciężkowic gdzie Panie zwiedziły rezerwat przyrody nieożywionej Skamieniałe Miasto. Rezerwat został założony w 1974 roku i obejmuje powierzchnię 15 ha. Występujące na terenie rezerwatu formy skalne maja swoje nazwy które pochodzą od kształtu skał.

Ostatnim punktem tegorocznej wycieczki był Pasierbiec gdzie nasza grupa odwiedziła kościół pw. Matki Bożej Pocieszycielki słynącej z wielu łask oraz przeszła drogę krzyżową znajdującą w obrębie kościoła.

Po całym dniu wrażeń nasze gaździny wróciły do domów w dobrych i wesołych nastrojach.

Materiały prasowe, fot. Aneta Kudasik (KGW Szlembark)
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl