07.10.2019, 19:45 | czytano: 4393

Strażackie spotkanie w rocznicę podpalenia kościoła (zdjęcia)

Fot. Piotr Kuczaj
W drewnianym kościele św. Krzyża przy zakopiance w Chabówce, jak co roku spotkali się strażacy, którzy 25 lat temu uratowali świątynię przed całkowitym spaleniem.
Uroczystość rozpoczęła msza św. w intencji strażaków i ich rodzin koncelebrowana przez ks. Pawła Szamborskiego, kapelana wojewódzkiego Strażaków RP. Samorząd Rabki-Zdroju reprezentowali na niej burmistrz Leszek Świder, przewodniczący Rady Miejskiej Józef Skowron oraz radni.
- Jedna ręka podpaliła, ale druga zaczęła gasić – mówił w homilii ks. Szamborski. - Patrząc dziś na okoliczności tej uroczystości, na usta cisną się słowa „Przypatrzcie się bracia powołaniu waszemu”. Słowo powołanie kojarzy się z księdzem czy siostrą zakonną. Tymczasem odnosi się ono do każdego z nas. Dzisiaj, w tym miejscu stajemy, żeby Panu Bogu podziękować za to strażackie powołanie. Nie da się być strażakiem z przypadku. Jakże aktualne są słowa, że „Strażak to ten, który idzie tam, skąd inni uciekają przed śmiercią”. Dziękujcie Panu Bogu za to powołanie, za dary, którymi was obdarzył.

- Niech ten jubileusz, wprawdzie smutnego wydarzenia, ale pokazującego, że strażak jest zawsze gotowy, będzie dziękczynieniem Panu Bogu, że udało się ocalić ten kościółek, że byli tu strażacy, że Pan Bóg posłał ich właśnie tą drogą. By była to zawsze służba Bogu na chwałę i ludziom na pożytek. Aby ta służba każdego z was doprowadziła do świętości – dodał.

Po mszy św., na przykościelnym parkingu, odbył się uroczysty apel. - Od czasu konsekracji kościółka w 2002 roku z inicjatywy OSP w Rdzawce została zapoczątkowana piękna, doniosła tradycja, obchodzenia corocznej rocznicy ocalenia z pożaru kościółka, która ma miejsce w każdą pierwszą niedzielę października – mówił dh Dariusz Paprocki, prezes OSP w Rdzawce, która jest tradycyjnie organizatorem uroczystości. - Dziś kościółek stał się miejscem corocznych spotkań wszystkich strażaków ochotników oraz Państwowej Straży Pożarnej, biorących udział w wydarzeniach z 1994 roku. Miejscem, gdzie wspólnota strażacka gromadzi się, modli, wspomina dawne wydarzenie oraz wyraża swój kategoryczny sprzeciw w zakresie przestępczych podpaleń nie tylko świątyń, ale i też innych miejsc o znaczeniu, kulturalnym, historyczo-zabytkowym oraz doniosłym z uwagi na kult i dziedzictwo narodowe.

- Z tego miejsca chciałbym druhom podziękować szczególnie za codzienną służbę, którą wykonujecie na rzecz lokalnych społeczności, a nawet trzeba powiedzieć, że na rzecz Polski. Ochotnicza straż pożarna i zawodowa współpracują, stanowią ten trzon, który ma dbać bezpieczeństwo wszystkich. Dziękuję wam, a także władzom samorządowym, które pamiętają o tym, żeby w tej codziennej służbie strażacy mieli środki na swoją działalność – powiedział dh Edward Siarka, prezes Zarządu Wojewódzkiego OSP RP.

- Podpalenie kościółka miało zakończyć możliwość spotykania się przy tym kościele, a sprawiło, że spotykamy się tu częściej – mówił burmistrz Leszek Świder. – Szczególne podziękowania należą się Panu Posłowi Edwardowi Siarce za udzieloną pomoc w pozyskaniu nowego pojazdu dla OSP Rdzawka. Chcę pogratulować wszystkim odznaczonym i podziękować strażakom za przygotowanie tej uroczystości.
Miłym akcentem niedzielnej uroczystości było wręczenie odznaczeń. Brązowym Krzyżem Zasługi odznaczony został dh Adam TWARÓG, a odznakę honorową zasłużony dla pożarnictwa ziemi nowotarskiej otrzymali: Dh Walenty STARMACH, dh Stanisław ŚWIDER oraz dh Edward ANTOLAK.

Jak co roku, w uroczystości udział wzięli druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych wraz z pocztami sztandarowymi Gronków, Długopole, Szaflary, Maruszyna, Ząb, Lasek, Skomielna Biała, Spytkowice, Rokiciny Podhalańskie, Dzianisz, Leszczyny, Biały Dunajec, Raba Wyżna, Łopuszna, Skawa, Czarny Dunajec, Ostrowsko, Rogoźnik, Wróblówka, Pieniążkowice, Kowaniec, Rdzawka, Jordanów, Ratułów Górny, Rabka-Zdrój, Ponice, Chabówka, Waksmund, a także funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej w Rabce – Zdroju, Nowym Targu, Zakopanem, Nowym Sączu oraz Krakowie oraz zaprzyjaźnione jednostki OSP Przygodzice, Gruta, Antonin, Klikuszowa, Obidowa, Ludźmierz, Trute oraz Bielanka. Oprawę muzyczną wydarzenia stworzyła Orkiestra Dęta OSP Rabka-Zdrój pod kierownictwem druha Jacka Klinowskiego. Uroczystość zakończył poczęstunek przygotowany przez gospodarzy uroczystości.

Podczas spotkania miała też miejsce uroczystość poświęcenia nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego Ochotniczej Straży Pożarnej w Rdzawce. Samochód został zakupiony w listopadzie 2018 roku ze środków pozyskanych z Ministerstwa Sprawiedliwości z Funduszu Pomocy Poszkodowanym i Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie 800 tys. złotych oraz dofinansowaniu Urzędu Miasta Rabki-Zdroju w kwocie 90 tysięcy złotych. Jest to samochód GBA 2,5/27 na podwoziu MAN TGM 13.290 o mocy silnika 286 KM, z napędem 4x4, dysponujący 2,5 tysiącem wody oraz 250 litrami środka pianotwórczego. Wydajność autopompy to 2700 l/min. Samochód został zabudowany przez firmę PUH Stolarczyk.

Źródło: UM Rabka-Zdrój, oprac. r/ zdj. Piotr Kuczaj
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
na 13.X09.10.2019, 08:48
do Senatu głosujemy na druha Bogusława Waksmundzkiego
Strazacy dziękują za wsparcie posłowi E.Siarce
Aleksandra08.10.2019, 19:05
Pan Siarka zawiera głos na wiele tematów, ale jeszcze nie wypowiedział się publicznie na temat czarnego sektora na rynku pracy. A przecież to problem ogólnopolski. Wstrzymywanie wypłat, brak ubezpieczenia, łamanie prawa...
Czy pan S. zamierza w tej sprawie coś zrobić? Czy może to nie jest poważny problem według posła?
wybory08.10.2019, 00:15
Polska to dziwny kraj. No i co, robicie z kościołów remizy. Panie Starosto, strażacy nie gaszą pożarów w płaszczach. Koszty idące w miliardy. Chore.Z wami się nie da żyć w tym kraju.
Trzeba mieć tupet, brak honoru i godności07.10.2019, 21:42
Ja się na tym nie znam, ale skoro uroczystość strażacka, to dlaczego przed ołtarzem, brylowała, czytając pierwsze czytanie przed ewangelia, była Ewa. Gdzie się znów pcha, mało zbeszcześciła Rabke.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl