11.10.2019, 10:58 | czytano: 903

Wyróżnienie dla Stanisławy Galicy-Górkiewicz

Arch. Stanisławy Galicy-Górkiewicz
Stanisława Galica-Górkiewicz z Bukowiny Tatrzańskiej, propagatorka kultury podhalańskiej i jedna z najwybitniejszych polskich instrumentalistek ludowych, została wyróżniona w konkursie Nagroda im. Romana Reinfussa.
O nagrodę im. Romana Reinfussa co roku mogą ubiegać się tradycjonaliści, etnografowie, twórcy regionalni oraz pasjonaci małych ojczyzn działający na rzecz ochrony ich najbliższego dziedzictwa.
W tym roku pierwszą nagrodę otrzymała Urszula Gieroń - uznana etnografka, badaczka i dokumentalistka kultury ludowej, związana z tarnowskim Muzeum Okręgowym. Drugą dr Magdalena Kwiecińska – etnolog i romanistka, uznana specjalistka od tradycji szopek krakowskich. Trzecią nagrodę odebrała Wanda Łomnicka – Dulak, regionalistka, poetka i animatorka kultury. Od 33 lat pisze scenariusze do obrazków obyczajowych, związana jest z zespołem regionalnym „Dolina Popradu” w Piwnicznej, który w programie wykorzystuje jej wiersze gwarowe.

Natomiast wyróżnienia w ramach Nagrody im. Romana Reinfussa otrzymali Stanisław Szczepan Cichoń – miłośnik i propagator regionalnego dziedzictwa ziemi myślenickiej w zakresie małej architektury sakralnej oraz Stanisława Górkiewicz – propagatorka kultury podhalańskiej i jedna z najwybitniejszych polskich instrumentalistek ludowych.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, oprac. r/
komentarze
góralka11.10.2019, 12:13
gratulacje dla Pani Stanisławy Górkiewicz
Zobacz pełną wersję podhale24.pl