13.10.2019, 18:39 | czytano: 3958

Latawce nad Spiszem (duża galeria)

zdj. Joanna Dziubińska
Na polanie nad Łapszanką odbył się kolejny Rodzinny Piknik z Latawcem. Od lat impreza ta łączy mieszkańców dwóch sąsiadujących gmin: Łapsze Niżne i Czorsztyn. Jest to też okazja do zabawy i spędzenia czasu w gronie rodzinnym.
W tym roku gospodarzem imprezy była gmina Łapsze Niżne, a temat przewodni brzmiał: „Podróż latawcem z Czarnogóry do Ekomuzeum „Dziedziny Dunajca”.
W zabawie i rywalizacji puszczania latawców wystartowało ponad 150 dzieci z całymi rodzinami. Pogoda była wymarzona: piękne jesienne słońce i lekki wietrzyk pomagały latawcom wzbić się pod samo niebo. Podczas trwania imprezy organizatorzy podkreślali podobieństwo krajobrazu, kultury i dziedzictwo łączące Czarnogórę i „Dziedzinę Dunajca”.

Konkurs był niezwykle emocjonujący, a jury w osobach: Akiko Miwa, Krystyna Milaniak i Katarzyna Dobrzyńska, miało nie lada wyzwanie w ocenie fantastycznych latawców. Zadaniem biorących udział w konkursie było porównanie jednego z trzech dziedzictw:
a) przyrodniczego: parki, rzeki, jeziora, góry, miejsce
b) kulturowego: zwyczaje, kuchnia, język/ gwara/, strój, legendy
c) historycznego: bohaterowie, wydarzenia

Tegoroczny piknik objęty został honorowym patronatem: Witolda Kozłowskiego - Marszałka Województwa Małopolskiego oraz Marcina Ruty - Konsula Honorowego Czarnogóry. Wielką atrakcją pikniku dla najmłodszych była wizyta konsula, który na Łapszankę przyleciał helikopterem.

Za rok imprezę organizuje gmina Czorsztyn.

jd/ zdj. Joanna Dziubińska
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl