15.10.2019, 22:10 | czytano: 1814

Cepy, kiernicki i przetaki - dzieci z Maniów dobrze wiedzą do czego służyły (zdjęcia)

zdj. KGW Maniowy
Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Maniowach przez kilka miesięcy realizowały projekt pn. "Moje i Twoje dziedzictwo, międzypokoleniowa edukacja”. Od czerwca do października prowadziły zajęcia dla dzieci i młodzieży.
Edukacja regionalna to jeden z głównych celów działalności KGW Maniowy. Projekt sfinansowany ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich Małopolska Lokalnie edycja 2019 pt. „ Moje i Twoje dziedzictwo, międzypokoleniowa edukacja” obejmował warsztaty, w których wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej w Maniowach oraz wychowankowie „Wesołego Przedszkola”. Młodzi ludzie zapoznali się z etapami powstawania chleba oraz sporządzania tradycyjnych "moskoli".
Dzieci uczyły się do czego służyły sprzęty gospodarcze, takie jak cepy, młynek żarnowy, przetaki, recica, dziyzka, korytko, czy miarka. Poznały również historię dawnej wsi Maniowy, dzisiaj zatopionej pod taflą Jeziora Czorsztyńskiego.

Projekt cieszył się dużym zainteresowaniem, dzieci z radością piekły moskole i robiły masło w kiernicce, a chleb ze śmietaną i cukrem oraz kawa zbożowa były najlepszym rarytasem. Główne cele, które zrealizowano podczas tego projektu to przede wszystkim zapoznanie dzieci i młodzieży z lokalnym dziedzictwem, kształtowanie u nich szacunku do własnej tradycji i miłości do małej ojczyzny, a integracja międzypokoleniowa dzieci z paniami z Koła Gospodyń Wiejskich pokazała, że różnice wiekowe nie są barierą do współdziałania, a wręcz przeciwnie walorem.

- W projekcie uczestniczyło 60 dzieci, całkowity koszt projektu to 7 200 zł, z czego 5 000 to dofinansowanie z FIO Małopolska Lokalnie. Pozostałą kwotę pokryło KGW Maniowy - wyjaśnia Marek Wojtaszek. I dodaje: - Koło pragnie serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom projektu za chęć udziału oraz zainteresowanie projektem, Dyrekcji szkoły Podstawowej w Maniowach oraz „Wesołego Przedszkola", nauczycielkom za współpracę i zaangażowanie w działania projektowe.

opr.s/
komentarze
Mizera16.10.2019, 08:14
Ogromne gratulacje dla Pań z Koła Gospodyń a w szczególności dla Kasi . Jesteś niesamowita , tak trzymaj !
Zobacz pełną wersję podhale24.pl