21.10.2019, 11:26 | czytano: 819

Projekt „Pierwsza pomoc ratuje życie” - w gminie Czorsztyn

zdj. nadesłane
OSP Kluszkowce w partnerstwie z gminą Czorsztyn oraz Stowarzyszeniem Spreżyna Centrum Edukacji Nieformalnej pozyskało środki na realizację wniosku z zakresu udzielania pierwszej pomocy.
Ze statystyk wynika, że ponad 40 % Polaków deklaruje, iż było w przeszłości świadkami wypadku, bądź stłuczki na drodze. Większość ostatni kontakt z wiedzą ratowniczą miało podczas kursu na prawo jazdy. Wiedza ratownicza na tle innych Państw Unii Europejskiej nie wypada najlepiej. Niestety pomimo zajęć wprowadzanych w szkołach, kursów z zakresu edukacji pierwszej pomocy wciąż jest za mało, by jej udzielanie stało się bezwarunkowym nawykiem. Nawykiem, który ratuje życie.
Biorąc powyższe pod uwagę strażacy OSP Kluszkowce w partnerstwie z lokalnym samorządem tj. gminą Czorsztyn oraz Stowarzyszeniem Spreżyna Centrum Edukacji Nieformalnej postanowili wziąć sprawę w swoje ręce, by zadbać o bezpieczeństwo swoich mieszkańców. Dzięki środkom, jakie pozyskali z Fundacji Orlen w ramach programu „Moje miejsce na Ziemi” II edycja będzie to możliwe.

W imieniu straży OSP Prezes Wojciech Bednarczyk odebrał dyplom oznaczający przyznanie środków. Wręczenie dyplomów odbyło się podczas uroczystej gali zorganizowanej w starej walcowni w Katowicach. Podczas gali nagrodzono ponad 200 organizacji, które spośród 2100 wniosków zostały wybrane jako najlepsze.

W ramach wniosku „Pierwsza pomoc ratuje życie” strażacy przeprowadzą warsztaty edukacyjne z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Nim do tego dojdzie, sami zostaną ponownie przeszkoleni z zakresu udzielania pierwszej pomocy, zakupią fantom w celach warsztatowych oraz nakręcą instruktaż udzielania pierwszej pomocy w technologii 360 umożliwiający poruszanie się w trójwymiarowej przestrzeni. Zarówno wykonany materiał filmowy, okulary Oculus do jego obejrzenia , jak również zakupiony fantom użyte zostaną podczas warsztatów w szkołach na terenie Gminy Czorsztyn.

Projekt potrwa do 31 maja 20120 r. Kwota pozyskanego dofinansowania to 10 000 zł.

opr. Aneta Markus
Zobacz pełną wersję podhale24.pl