22.10.2019, 12:51 | czytano: 2031

W środę policjanci będą kontrolować prędkość

Arch. Podhale24.pl
23 października w całej Polsce, w tym również na Podhalu, policja przeprowadzi działania kontrolno-prewencyjne pn. „Prędkość”. W wielu miejscach pojawią funkcjonariusze z radarami.
Prędkość jest jednym z kluczowych czynników wpływających na ryzyko zaistnienia wypadków drogowych i skalę ich skutków. W 2018 roku z winy kierujących pojazdami powstało 27 556 wypadków, w wyniku których zdarzeń śmierć poniosło 2 177 osób a 33 261 zostało rannych. Mimo tego, że główną przyczyną powstawania wypadków było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu to najbardziej śmiercionośną przyczyną pozostaje, niezmiennie od lat, niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. To właśnie nadmierna prędkość towarzysząca wypadkom drogowym w 2018 r. spowodowała śmierć 778 osób. Celem policyjnych działań jest ograniczenie liczby zdarzeń drogowych. W akcji zostaną wykorzystane radiowozy oznakowane i nieoznakowane, również wyposażone w wideorejestratory oraz ręczne mierniki prędkości. Statyczne punkty pomiaru prędkości, jak i pomiary prowadzone dynamicznie możemy spotkać przede wszystkim w miejscach występowania zagrożeń bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Oprócz pomiaru prędkości policjanci kontrolują czy kierujący są trzeźwi, czy stosują pasy bezpieczeństwa i urządzenia do bezpiecznego przewożenia dzieci.
Apelujemy do kierujących, aby przestrzegali dozwolonych limitów prędkości, a także zmniejszali szybkość w miejscach, gdzie przepisy i zdrowy rozsądek wymagają szczególnej ostrożności. Taka wzmożona czujność niezbędna jest m. in. w okolicach przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerzystów oraz skrzyżowań.

Źródło: Biuro Ruchu Drogowego KGP, r/
zobacz także
komentarze
Realia23.10.2019, 20:36
@jajkobyły
Chyba żartujesz. To nie PZU żeby traciło na śmierci i wypadkach więc zauważyło, że obecnie główną przyczyną są telefony komórkowe i właśnie taką kampania robiło. To straż fiskalna wyrabiająca normę pln najprostszą drogą. Ludzie patrzą zamiast na drogę w telefony, nie używają kierunkowskazów, ścinają zakręty pod prąd na czołówkę a tu szybkość mierzą. Zaczęło się to gdzieś w 2005 roku - policjant na Internetowym Forum Policyjnym napisał, że drogówka to tylko kasa i zero dbania o bezpieczeństwo, kolejny, że jego przednik właśnie napluł w twarz policjantom ruchu drogowego, a kolejny, że jako policjant ruchu drogowego nie czuje żeby napluto mu w twarz, bo właśnie tak jest - zero bezpieczeństwa tylko kasa - i właśnie dlatego przechodzi na emeryturę i że tak jest od 2005.
omniasol23.10.2019, 17:35
A w czwartek trzeźwość :-)
KG z przodu22.10.2019, 20:03
jajkobyły. Ostatni taki konkurs kierowania ruchem przez milicjanta widziałem w czasach PRL w Krakowie na skrzyżowaniu pod Jubilatem.
jajkobyły22.10.2019, 14:17
Fajnie by było gdyby zamiast trenować palec wskazujący potrenowali machanie rękami w zatorach drogowych, bo to ich robota a nie prewencji.
No i może pasowało by przypomnieć sobie , że istnieją inne wykroczenia oprócz przekroczenia prędkości. Np trochę przeszkolić pieszych z zakresu używania przejść dla pieszych - notoryczne wtargnięcia pieszych przed pojazdy oraz kierowców z zakresu pokonywania skrzyżowań przede wszystkim kiedy an skrzyżowanie można wjechać. Ja rouzumiem ze to co opisałem to są trudne sprawy , ale skoro milicjanci dawali radę to obecni policjanci też sobie może poradzą.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl