22.10.2019, 18:00 | czytano: 1441

Dyskutowali jak rozwijać górskie szlaki rowerowe

W Popradzie odbyła się międzynarodowa konferencja poświęcona szlakom rowerowym i ich rozwojowi. Omawiano trendy i innowacje.
W hali kongresowej AquaCity w Popradzie 17 października odbyła się międzynarodowa konferencja „Szlaki rowerowe i ich rozwój”. Skoncentrowano się na trasach rowerowych na obszarach górskich i zainspirowano się przykładami dobrych praktyk i nowych trendów w turystyce rowerowej.
Kolarstwo jest najszybciej rozwijającym się obszarem turystyki. A trasy rowerowe jako produkt turystyczny i alternatywny transport mają znaczący wpływ na turystów i wpisują się, dla wspierania działalności gospodarczej i rozwoju rzemiosła. Otwierają naturalne, historyczne i kulturowe dziedzictwo regionów i stwarzają idealne warunki do współpracy transgranicznej. Wreszcie motywują do zdrowego stylu życia.

W tym duchu była także wspomniana konferencja, podczas której eksperci dyskutowali bardziej szczegółowo na temat aktualnego stanu jazdy na rowerze na Słowacji, szlaków górskich pod Tatrami w tym transgranicznych tras słowacko-polskich ( min. Szlak wokół Tatr) i infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych i rowerów. Zaprezentowali trendy i innowacje w turystyce rowerowej oraz wizje współpracy partnerów po obu stronach granicy.

Konferencję otworzyli Prezydent Tatr Wysokich Ján Mokoš i dyrektor Biura Preszowskiego Samorządowego Kraju Bystrík Mucha. Udział brał radca handlowy ambasady austriackiej w Bratysławie Hans Christian Kügerl, kierownik ds. E-mobilności ZSE Drive Radoslav Markuš, koordynator PSK Viera Šťupáková, prezes Stowarzyszenia Rozwoju Kolarstwa Górskiego, Spišská Belá Martin Siska, przewodniczący EUWT Stefan Bielak, przewodniczacy Rady Euroregionu TATRY, wicestarosta nowotarski Bogusław Waksmundzki. Prelegentami byli także dyrektor Tatrzańskiej Agencji Rozwoju Promocji i Kultury Helena Buńda, dyrektor Centrum Rozwoju Turystyki PSK Milan Hagovský, kierownik Szczyrk Enduro Trails, TREK Michał Słowioczek.

Materiały prasowe, oprac. r/
komentarze
dr hab ...23.10.2019, 11:05
niech wszystko zaleją asfaltem
Ja23.10.2019, 10:54
Mistrzowie z Urzędu w Zakopanem to nie umieją ścieżek rowerowych w mieście zrobić a co dopiero biorą się za górskie...
Piotr23.10.2019, 09:21
No i pięknie.
Dwa pytania:
1. Kiedy Zakopane zostanie logicznie przyłączone do wspomnianego Szlaku Wokół Tatr? Jak na razie wszyscy jeździmy samochodami do Nowego Targu lub w Pieniny i dopiero tam przesiadamy się na rowery.
2. Patrzę na zdjęcie i ....... jakoś nie jestem w stanie wyobrazić sobie większości Panów Oficjeli na rowerze MTB - wszak o szlaki górskie chodzi. Gdzie są kolarze, którzy wiedza o co chodzi w tym sporcie? Wniosek: kolejna konferencja "Leśnych Dziadków" na zasadzie odbyło się, spotkali się, pogadali i można ogłosić sukces.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl