25.10.2019, 15:20 | czytano: 1819

Słowackie aspekty września 1939 r. na konferencji naukowej w Głogowie

zdj. nadesłane
W Muzeum archeologiczno-historycznym w Głogowie odbyło się konferencja naukowa zatytułowana „Między sąsiadami. Wojna obronna Rzeczypospolitej 1939”. Naukowe przedsięwzięcie miało charakter międzynarodowy.
W konferencji uczestniczyli między innymi goście z Litwy, Białorusi, Ukrainy i Węgier m.in.: Irena Mikłaszewicz z Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie, Józef Porzeczka z Uniwersytetu w Grodnie, prof. Bohdan Hud z lwowskiego Uniwersytetu Iwana Franki, Janos Tischler dyrektora Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie. Spotkanie było niezwykle ciekawie, zwłaszcza dla tych, którzy interesują się historią. Konferencja była bowiem świetną okazją, aby dowiedzieć się między inny o tym, jakie były wojenne losy Polaków na Wileńszczyźnie, Grodzieńszczyźnie oraz w Galicji Wschodniej i na Wołyniu.
Wśród wielu znakomitych naukowców i badaczy, którzy prezentowali swoje referaty wystąpił także Robert Kowalski, kierownik Muzeum Podhalańskiego im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu, który od wielu lat podejmuje problematykę relacji polsko-słowackich oraz jest inicjatorem i organizator w Nowym Targu międzynarodowych spotkań badaczy dziejów państw Europy środkowo-wschodniej.

Podczas wspomnianej sesji naukowej wygłosił dwa referaty, pierwszy zatytułowany „Zapomniany agresor - działania armii słowackiej w Polsce we wrześniu 1939 r.”, oraz drugi pt. „Wojenna rzeczywistość na polskim Spiszu i Orawie pod okupacją słowacką w latach 1939-1944”. Obu wystąpieniom towarzyszył prezentacje multimedialne zawierające szereg mało znanych dokumentów, zdjęć i materiałów propagandowych, które wzmocniły przekaz wystąpień, a także pozwoliły zapoznać się uczestnikom sesji z mało zaznamy aspektem wojny obronnej 1939 r. oraz lat okupacji południowych kresów ówczesnej Rzeczypospolitej.

Zwieńczeniem konferencji „Między sąsiadami. Wojna obronna Rzeczypospolitej 1939 rok" był wernisaż wystawy „Węgierska dusza i wyobraźnia – rzeźby Layosa Gyorfi”, przygotowanej przy współpracy z Węgierskim Instytutem Kultury w Warszawie.

Rangę międzynawowej konferencji w Głogowie „Między sąsiadami. Wojna obronna Rzeczypospolitej w 1939 roku” podniósł niewątpliwie fakt, że objął ją swoim patronatem wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego – Jarosław Sellin.

mat. prasowy, opr.s/
Może Cię zainteresować
komentarze
Andzrej25.10.2019, 18:44
Słowaccy żołnierze podczas wkraczania we wrześniu 1939 r. do Jurgowa śpiewali na melodię polskiego hymny "Jeszcze Polska nie zginęła ale zginąć musi, jak jej Niemiec nie pokona, to ja Słowak zdusi"
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl