25.10.2019, 15:07 | czytano: 3920

II Nowotarski Dzień Seniora (zdjęcia)

zdj. organizatora
O świadczeniach z ubezpieczeń społecznych, zdrowiu i bezpieczeństwie rozmawiali seniorzy podczas Dnia Seniora w Nowym Targu. W czasie spotkania nie zabrakło również sportu i mnóstwa dobrej zabawy. Wydarzenia zorganizował Zakład Ubezpieczeń Społecznych wraz z partnerami.
- Październik jest dla seniorów miesiącem szczególnym, wtedy bowiem przypada Międzynarodowy Dzień Seniora. Emeryci i renciści stanowią najliczniejszą grupę klientów i świadczeniobiorców Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, którzy doceniają stabilność i pewność pobieranych świadczeń. Co roku ZUS stara się organizować ciekawe wydarzenia dla seniorów, które maja ich zachęcić do wyjścia z domu - przypomina Anna Szaniawska.
W Nowym Targu Dzień Seniora obchodzony jest po raz drugi. Tegorocznym hasłem przewodnim wydarzenia było „zdrowi, aktywni, bezpieczni”, dlatego tym razem seniorzy spotkali się na Pływalni Miejskiej. W organizację wydarzenia włączyli się: Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji, Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu, Policja, Uniwersytet III Wieku, Nowotarska Rada Seniorów, Miejski Ośrodek Kultury oraz Miasto Nowy Targ.

Regionalny rzecznik ZUS w województwie małopolskim przypomina, że od 1 października można starać się o świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych dla samodzielnej egzystencji, potocznie nazwane „500+ dla niepełnosprawnych”. Wśród zainteresowanych nowym wsparciem finansowym może być wiele osób, które ukończyły 75 rok życia i z urzędu otrzymały dodatek pielęgnacyjny z ZUS.

Podczas spotkania w Nowym Targu ekspert ZUS wyjaśnił seniorom jakie warunki należy spełnić, aby starać się o świadczenie, jakie dokumenty dołączyć do wniosku i ile wyniesie ewentualne wsparcie. Osoby starsze dowiedziały się również co składa się na wysokość świadczeń z ZUS, czyli emerytur oraz rent i czy można te świadczenia podwyższyć.

- Wiele starszych osób staje się ofiarami oszustów, o tym jak zadbać o swoje bezpieczeństwo mówili przedstawiciel Policji. Policjanci ostrzegali o zagrożeniach ze strony osób które próbują wyłudzić pieniądze od seniorów, a nierzadko nawet pozbawić ich majątku, na który pracowali całe życie. Oszuści stają się coraz bardziej kreatywni w kradzieży oszczędności. Metoda oszustwa „na wnuczka” ewaluowała w ostatnim czasie przybierając inne formy, m. in oszustwa „na pracownika opieki społecznej”, a nawet „na funkcjonariusza policji”. Policjanci uświadomili zagrożenia związane m. in.: z przestępczością internetową, wpuszczania do mieszkania osób nieznajomych, czy przedkładaniem do podpisu różnych umów - kontynuuje wyjaśnienia Anna Szaniawska.

Inny aspekt Dnia Seniora poświęcony był upadkom.

Upadki osób starszych to bardzo złożony problem. Wraz z wiekiem prawdopodobieństwo wystąpienia upadku gwałtownie rośnie. Dlatego edukacja i profilaktyka urazów to ważny temat wśród osób które ukończyły 60-ty rok życia. Dr Piotr Kurzeja z Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu omówił wybrane czynniki ryzyka związane z urazami wśród seniorów.
Po porcji wykładów można było zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie. Seniorzy chętnie korzystali z oferty PPUZ – Instytutu Nauk o Zdrowiu. Panie mogły zrobić sobie makijaż czy zatroszczyć się o pielęgnacje dłoni. Na chętnych czekali specjaliści gotowi wykonać masaż. Pływalnia Miejska udostępniła seniorom basen, saunę i grotę solną. Niektórzy zdecydowali się wziąć udział w zajęciach aqua-aerobiku oraz jogi.

Seniorzy mieli okazję porozmawiać z doradcą emerytalnym ZUS i otrzymać pomoc w sprawach dotyczących świadczeń. Na pytania osób starszych odpowiadali również dyżurujący przy stanowisku konsultacyjnym policjanci.

Dzień Seniora w Nowym Targu był dobrą okazją, aby Uniwersytet III Wieku zaprezentował swoją ofertę. Spotkanie umiliły występy Młodzieży ze Studia Piosenki „SEPTYNKI” z Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu.

Imprezę poprowadził Bronisław Bara, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu.

opr. s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Seniorka26.10.2019, 07:32
Ale Wam zazdroszczę. Też bym tak chciała , ale w Gminie Poronin nie ma żadnej oferty dla seniorów.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl