01.11.2019, 08:10 | czytano: 1574

Listopadowa Kulturalna Stolica Podhala

grafika Gabriela Wolskiego
Listopad to czas pamięci i zadumy zatem takich wydarzeń nie zabraknie w naszych polecanych wydarzeniach. Choć będą i inne.
Na początek 1 listopada (piątek) w godz.8.00-18.00 i XX Kwesta Podhalańska na nowotarskim Cmentarzu Komunalnym. Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk i Burmistrz Miasta zapraszają do udziału w tegorocznej już XX. Kweście. Zebrane ofiary pozwolą na odrestaurowanie kolejnych zabytkowych nagrobków naszej nowotarskiej nekropolii. Przez blisko dwie dekady zebrano prawie 400 tyś. zł. W kwestowanie zaangażowało się około 2 tysięcy osób, a odrestaurowanych zostało 71 obiektów.
Z kolei Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu zaprasza w dniu 3 listopada (niedziela) o godz.17.00 do Sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej (ul. Parkowa 12) na Zaduszki bluesowo-jazzowe: Breakout Tour Piotr Nalepa z zespołem, czyli koncert poświęcony pamięci Miry Kubasińskiej i Tadeusza Nalepy. Muzyka na której wychowało się wielu melomanów w znakomitym wykonaniu. Wstęp wolny.

Wernisaż wystawy grafik poplenerowych z nowotarskiego lotniska pt. "Odloty", uczniów Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem, już 8 listopada (piątek) o godz.17.00 w Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu (ul. Sobieskiego 4). Znakomita ogólnokształcąca szkoła sztuk pięknych i liceum plastyczne w Zakopanem z jej młodymi, zdolnymi uczniami z klas IIa i IIb pod opieką artystyczną Agnieszki Rokickiej i Magdaleny Wanat. Obecność obowiązkowa. Wstęp wolny.

Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Nowym Targu obejmą dwa dni 10 i 11 listopada (niedziela i poniedziałek). Najpierw 10 listopada (niedziela) o godz.14.00 na Cmentarzu Komunalnym odbędzie się złożenie wiązanek na grobach Poległych w obronie Ojczyzny, a później o godz.16.00 na Sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Nowym Targu (ul. Parkowa 12) rozpocznie się uroczystość z okazji Święta Niepodległości z wystąpieniem Przewodniczącego Rady Miasta Grzegorza Luberdy, wręczeniem odznaczeń i medali, występem artystycznym Zespołu regionalnego „Hyrni” i Studnia Piosenki „Septyma”. Wstęp wolny. W kolejnym dniu 11 listopada (poniedziałek) początek o godz.10.30 Mszą Św. koncelebrowaną w intencji Ojczyzny z udziałem Chóru „Echo Gorczańskie” pod dyr. Piotra Augustyna w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu. Po Mszy Św. odbędzie się przemarsz delegacji, pocztów sztandarowych i mieszkańców miasta na Rynek pod Ratusz. Tam zaplanowano wystąpienie Burmistrza Miasta pana Grzegorza Watychy i złożenie wiązanek. Następnie wraz z Miejską Orkiestrą Dętą, chórami „Gorce”, „Echo Gorczańskie” i chórem Uniwersytetu Trzeciego Wieku będziemy wspólnie śpiewać pieśni patriotyczne.

Z racji na czasową przeprowadzkę Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu zapraszamy na nową inicjatywę „MOK na walizkach” – spotkania podróżnicze. Będą to cykliczne spotkania gdzie będziemy podróżować bliżej lub dalej. W listopadzie spotykamy się 14 i 28 dnia tego miesiąca (czwartki) o godz.18.00 w Ratuszu (Rynek 1). Wstęp wolny.

Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu, Szkoła Podstawowa nr 1 oraz Szkoła Podstawowa nr 11 zapraszają na Konkurs Pieśni Patriotycznych w dniu 18 listopada (poniedziałek) w godz.12.00-16.00 do Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu (ul. Sobieskiego 4). Będzie to prawdziwie patriotyczny dzień. Wstęp wolny.
Nowy cykl spotkań dla miłośników kotów w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu. 27 listopada (środa) o godz.18.00 w Ratuszu (Rynek 1) rozpoczynamy „Kocie ABC dla początkujących”. Spotkanie 1: Co o kotach wiedzieć wypada? Poznamy ciekawostki związane z pochodzeniem i udomowieniem kota domowego, najważniejsze informacje z zakresu kociej anatomii, roli kotów w życiu człowieka. Spotkania poprowadzi Małgorzata Wesołowska, kocia behawiorystka, wykładowca PPUZ w Nowym Targu. Wstęp wolny.

A skoro przeprowadzki to także Miejska Biblioteka Publiczna w Nowym Targu zaprasza 28 listopada (czwartek) o godz.17.00 do nowego miejsca, do nowej siedziby, na piętro w budynku PZU (ul. Kolejowa 23) na spotkanie autorskie z Michałem Rusinkiem, dr. hab. nauk humanistycznych UJ, literaturoznawcą, tłumaczem, autorem kilkudziesięciu książek dla dzieci i dorosłych. Wieloletnim sekretarzem Wisławy Szymborskiej, a obecnie Prezesem Fundacji Jej imienia. Wstęp wolny.

Tomasz Szlaga Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu
Zobacz pełną wersję podhale24.pl