01.11.2019, 11:06 | czytano: 2971

„Kultura Ludowa Pienin i Gorców – ocalić od zapomnienia” (zdjęcia)

zdj. Joanna Dziubińska
Z inicjatywy Stowarzyszenia LGD „Gorce-Pieniny” w siedzibie Pienińskiego Parku Narodowego odbyła się wystawa prac twórców ludowych i artystów połączona z promocją albumu o ich twórczości.
Przybyli na uroczystość goście, przede wszystkim twórcy ludowi z dumą zaprezentowali się w strojach regionalnych. Na wystawie można było podziwiać m.in. rzeźby pana Stanisława Jabłońskiego z Kluszkowiec, Stanisława Kacwina z Krościenka n/D czy Tadeusza Ligasa z Tylmanowej. Niezmiennie zachwyciły też obrazy na szkle malowane Pani Anny Madei oraz Joanny Dziubińskiej ze Szczawnicy. Goście zainteresowali się także ciekawym zestawieniem portek ochotnickich wykonanych przez Tomasza Hubiaka i portkami pienińskimi Jana Kubika. Goście z zaciekawieniem oglądali także prace wykonane przez młodzież podczas warsztatów czyli rzeźby zbójników, ceramiczne ozdoby i kwiatki wykonane haftem krzyżykowym.
Spotkanie sprawnie i z entuzjazmem poprowadziła Krystyna Kubik – Wiceprezes Stowarzyszenia LGD „Gorce-Pieniny”, która wielokrotniepodkreśliła jak ważni w życiu społeczno-kulturowym całego regionu są twórcy ludowi. Istotnym punktem wydarzenia było uroczyste przekazanie twórcom nowo wydanej publikacji, która zawiera krótki życiorys i opis ich twórczości. Uroczystość uświetnili swym występem Andrzej Dziedzina – Wiwer, Stanisław Jabłoński oraz kapela Jaśka Kubika. Podczas wydarzenia głos zabrał również Jan Hamerski – senator RP, który docenił bogaty dorobek twórców regionu i wyraził nadzieję na kontynuację tego typu inicjatyw.

Wystawa została zorganizowana w ramach projektu pn. „Kultura ludowa Pienin i Gorców – ocalić od zapomnienia” który zakładał przeprowadzenie warsztatów na obszarze LGD „Gorce-Pieniny” czyli w gminach: Czorsztyn, Krościenko n/D, Ochotnica Dolna oraz w Szczawnicy, wydanie albumu o twórcach ludowych oraz organizację wystawy prac twórczości ludowej oraz prac młodych uczestników projektu.

Projekt został dofinansowany z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2019” i miał na celu zachowanie i kontynuację zanikających form kultury ludowej na obszarze Pienin i Gorców poprzez edukację regionalną młodzieży. Było to już kolejne przedsięwzięcie Stowarzyszenia dot. wzmacniania tożsamości kulturowej, po realizowanych z sukcesem w ubiegłych latach projektach pn.: „Sercem tkane”, "Ręko-czyny w Pieninach", „Twórcy ludowi pogranicza polsko-słowackiego". Wobec postępujących zmian cywilizacyjnych, edukacja młodzieży w sferze utrwalenia wartościowych dla dziedzictwa kulturowego form kultury ludowej jest niezwykle istotna. Dlatego warsztaty zostały przeprowadzone przez szesnastu artystów i twórców pienińsko-gorczańskich w każdej z 4 gmin obszaru działania LGd „Gorce-Pieniny” i wzięło w nich udział ok 100 osób.

Wydanie publikacji przedstawiającej krótki życiorys i opis dorobku twórców ludowych, a także fotorelacja z warsztatów z młodzieżą, jest zaś trwałą formą uchwycenia zjawisk kultury ludowej i możliwością przekazania jej następnym pokoleniom.

LGD Gorce-Pieniny, zdj. Joanna Dziubińska
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl