22.11.2019, 17:32 | czytano: 3290

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 świętowali Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF

zdj. Szymon Pyzowski
NOWY TARG. Szkoła Podstawowa nr 2 wzięła udział w światowych obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF Polska. W tym roku przypada wyjątkowa - 30. rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Krótką prezentacje dotyczącą dzieci i ich praw, przygotowały nauczycielki - Ewa Garbacz i Agnieszka Spyra.
W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie dzieci. UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje różne projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka.
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

W obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka włączyły się także placówki edukacyjne w Polsce. Setki szkół i przedszkoli zdecydowały się uczcić 30. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Do akcji przystąpiła także nasza Szkoła, która zorganizowała w ramach tego dnia przygotowała krótki apel „Dla każdego dziecka – dzieciństwo” oraz gazetkę w holu szkoły.

organizatorzy, zdj. Szymon Pyzowski
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Nepoty22.11.2019, 18:21
Trudno miec dobre zdanie o tej placowce. Mimo licznych doniesien medialnych.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl