11.12.2019, 17:42 | czytano: 2071

Poroniańskie "Berdowe Muzykowanie" (zdjęcia)

W Poroninie po raz ósmy odbyło się "Berdowe Muzykowanie". Po raz pierwszy na przeglądzie przyznano nagrodę GRAND PRIX, która trafiła do Anny Trebuni.
W tym roku to już ósma edycja. „Berdowe Muzykowanie” odbyło się w budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Poroninie. W tym roku w konkursie wzięło udział 51 uczestników - 14 kapel i 9 solistów (w tym dwóch multiinstrumentalistów). Występy oceniało jury w składzie: Agnieszka Gąsienica – Giewont (przewodnicząca), Jan Karpiel Bułecka, Adam Makowski, Bronisław Skupień Salamuna.
Pielęgnowanie oraz upowszechnianie muzycznego dorobku poprzednich pokoleń przyświecało powstaniu wydarzenia - przeglądu, któremu nadano nazwę „Berdowe Muzykowanie”. Nazwa wydarzenia jest ściśle związana z osobą Tadeusza Szostaka Berdy – wybitnego poroniańskiego muzyka, nauczyciela i wychowawcy. Tadeusz Szostak Berda był podhalańskim skrzypkiem. Umiłowanie do podhalańskiej muzyki i tradycyjny styl gry wyniósł z rodzinnego domu, gdzie góralska kultura była pielęgnowana w sposób szczególny. W swoim rodzinnym Poroninie przez wiele lat uczył kolejne pokolenie gry na podhalańskich instrumentach.

Celem „Berdowego Muzykowania” jest pielęgnowanie, upowszechnianie oraz zachęcanie do nauki regionalnych melodii wykonywanych w sposób nieodbiegający od tradycyjnego stylu.

Projekt zrealizowano przy wsparciu Województwa Małopolskiego.

inf. prasowa, oprac. pk/ zdj. Maciej Dziubas i Piotr Korczak
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl