23.12.2019, 11:02 | czytano: 3456

"Orawski Opłatek" w Jabłonce (zdjęcia)

Fot. Łukasz Sowiński
Jak co roku w Jabłonce odbył się "Orawski Opłatek". Wspólne spotkanie Orawian przy stole wigilijnym, na którym zapłonęło Betlejemskie Światełko Pokoju, zorganizowane zostało w Centrum Kultury Górnej Orawy.
Uroczysty wieczór rozpoczął koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu chóru Cantemus Arvensis oraz Big Bandu Orawskiej Samorządowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Jabłonce. Na scenie zaprezentowała się również Kasia Waberska, która właśnie wydała swoją pierwszą płytę pt. „Kolędy polskie”. Pierwsze egzemplarze płyty wręczyła wójtowi Antoniemu Karlakowi oraz dyrektorowi szkoły muzycznej Markowi Ciesielskiemu. Spotkanie było również doskonałą okazją do zaprezentowania mieszkańcom Orawy i gościom krótkiego filmu promującego gminę Jabłonka i przedstawiającego dokonania ostatnich lat.
Jak co roku zostały również wręczone nagrody „Człowiek – Człowiekowi”. To wyjątkowe wyróżnienie dla osób i instytucji, które na co dzień niosą pomoc drugiemu człowiekowi. Tegorocznymi wyróżnionymi przez Kapitułę są: Bogusława Pilch, siostra Teresa Pawlak, ksiądz Adam Parszywka, Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Jabłonce „Barka”. Statuetki i podziękowania wręczył gospodarz gminy Jabłonka.

Następnie przy symbolicznym, wigilijnym stole zasiedli: wójt gminy Jabłonka Antoni Karlak, przewodniczący Rady Gminy Jabłonka Eugeniusz Moniak, primátorka Miasta Trstená Magdaléna Zmarzláková, przewodniczący Rady Gminy Lipnica Wielka Andrzej Karkoszka oraz dziekan i proboszcz parafii w Jabłonce ks. Kazimierz Czepiel, proboszcz parafii w Jabłonce-Borach ks. Grzegorz Łomzik i proboszcz parafii w Chyżnem ks. Andrzej Mikołajczyk.

Betlejemskie Światło Pokoju do wigilijnego stołu przyniosły orawskie dzieci. Księża poprowadzili wspólną modlitwę – odczytali Ewangelię i poświęcili opłatki. Ks. dziekan skierował do Orawian krótkie słowo i życzenia, aby prawdziwie odkryli w tych nadchodzących świętach Pana Jezusa. Bożonarodzeniowe życzenia złożyli również wójt Antoni Karlak, przewodniczący Eugeniusz Moniak oraz przedstawiciele Lipnicy Wielkiej i Trsteny.

Ten wyjątkowy wieczór, wprowadzający w klimat Świąt Bożego Narodzenia zakończyło łamanie się opłatkiem i składanie życzeń przy dźwiękach „Kolędy dla Ciebie” autorstwa ks. Grzegorza Łomzika.
W tym roku dodatkowym elementem towarzyszącym spotkaniu opłatkowemu był kiermasz bożonarodzeniowy w holu OCK. W pięknie przystrojonych stoiskach można było nabyć rękodzieło lokalnych twórców oraz świąteczne smakołyki. Mamy nadzieję, że kiermasz na stałe wpisze się w nasz grudniowy kalendarz, a z roku na rok będzie coraz więcej wystawców i odwiedzających.

Źródło: UG Jabłonka, oprac. r/ zdj. Łukasz Sowiński
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl