27.12.2019, 13:32 | czytano: 2217

Wspomnienie "Krwawej Wigilii"

Fot. UG Ochotnica Dolna
W Ochotnicy Dolnej upamiętniono tragiczne wydarzenia sprzed 75 lat, do których doszło 23 grudnia 1944 r. - w wigilię Bożego Narodzenia. W wyniku pacyfikacji życie straciło ponad 50 osób, a spaleniu uległo około 32 gospodarstw.
Obchody tzw. „krwawej wigilii” rozpoczęto od uroczystej mszy św. w kościele pw. Znalezienia Krzyża Św. w Ochotnicy Dolnej. Mszy św. w intencji pomordowanych mieszkańców przewodniczył proboszcz parafii ks. Paweł Legutko.
Po mszy św. został zaprezentowany program artystyczny „Tego nie można zapomnieć” dotyczący wspomnienia „Krwawej Wigilii” przygotowany przez kierownictwo i młodzież z Wiejskiego Ośrodka Kultury w Ochotnicy Dolnej.

Następnie poczty sztandarowe, zaproszeni goście, przedstawiciele sejmu, województwa, powiatu i samorządu lokalnego wraz z członkami rodzin ofiar i mieszkańcami udali się na ochotnicki cmentarz, aby złożyć kwiaty i zapalić znicze pod zbiorową mogiłą pomordowanych. Odbył się tutaj Apel Poległych, podczas którego, przy rytmicznych uderzeniach w bęben, zostały odczytane imiona i nazwiska wszystkich, którzy zginęli tego feralnego dnia.

Następnie głos zabrali: Poseł na Sejm RP Anna Paluch, Wicewojewoda Małopolski Józef Leśniak, Wicestarosta Powiatu Nowotarskiego Bogusław Waksmundzki oraz Wójt Gminy Ochotnica Dolna Tadeusz Królczyk. Wszyscy zaznaczali tragizm tamtej sytuacji i zwracali uwagę na bohaterską postawę ochotniczan.

Po uroczystościach na cmentarzu, delegacja udała się pod pomnik Ochotnickiej Nike, znajdujący się w centrum miejscowości, obok Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Ochotnicy Dolnej. Tutaj również zostały złożone kwiaty i zapalone znicze. W 2020 r. zostanie przebudowana nawierzchnia w otoczeniu Pomnika Krwawej Wigilii wraz ze zmianą zagospodarowania terenu, budową iluminacji i zielenią. Wizualizację można obejrzeć na prezentacji znajdującej się obok pomnika.

Ostatnim punktem, do którego udała się delegacja było os. Młynne, gdzie także znajduje się miejsce upamiętniające wydarzenia „krwawej wigilii”. Nad piwnicą spalonego domu i młynu rodziny Brzeźnych wybudowano kaplicę, w której znajduje się figura Najświętszego Serca Pana Jezusa. Postawiono tutaj także drewniany krzyż i kamienny obelisk z tablicą informującą o pacyfikacji. W tym roku, dzięki otrzymanemu przez Gminę dofinansowaniu, zostały przeprowadzone prace konserwatorskie i budowlane.

Delegacji w os. Młynne, ze sztandarem, towarzyszyli uczniowie wraz z dyrektorem Tadeuszem Litwą z Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Krwawej Wigilii w Ochotnicy Dolnej – Młynne.
W obchodach udział wzięli Przewodniczący Rady Powiatu Nowotarskiego Tadeusz Rafacz, Sekretarz Gminy Ochotnica Dolna i Radna Rady Powiatu Nowotarskiego Maria Łojas – Jurkowska, Przewodniczący Rady Gminy Ochotnica Dolna Maciej Mikołajczyk wraz z Radnymi Rady Gminy, członkowie rodzin ofiar, w tym, m. in. przedstawiciele rodziny Giełdczyńskich.

W uroczystościach uczestniczyły poczty sztandarowe: Związku Podhalan w Ochotnicy Dolnej, Ochotnicy Górnej i Tylmanowej, OSP, Koła Łowieckiego w Ochotnicy Dolnej, Niezależnego Światowego Związku AK, Szkół Podstawowych z terenu Gminy Ochotnica Dolna.

Po mszy św. zostały rozdane książki wydane z okazji 75. rocznicy „krwawej wigilii”. Publikacja pt. „Ochotnica w walce z okupantem niemieckim 1939 – 1945” została napisana 49 lat temu przez partyzantów Eugeniusza Giełdczyńskiego i Tadeusza Morawę. Wydanie opracował Tadeusz Morawa Junior.

Organizatorem obchodów był Wiejski Ośrodek Kultury w Ochotnicy Dolnej.

Źródło: UG Ochotnica Dolna, oprac. r/
zobacz także
komentarze
Montesa 300rr27.12.2019, 18:45
Zbrodniarz odpowiedzialny za to Albrecht C. Matingen żył w Niemczech do 1974 roku jako szanowany obywatel...czas mu dał radę...niech odpoczywa w piekle...PEWNIE tego podhale24 nie opublikuje...
Zobacz pełną wersję podhale24.pl