05.01.2020, 19:12 | czytano: 2113

Treningowe Centrum Lawinowe na Kalatówkach już otwarte

zdj. Bartek Solik/Lawinowe ABC
Na Kalatówkach zaczęło działać Treningowe Centrum Lawinowe. Centrum czynne jest codziennie, od świtu do zmierzchu. Można z niego korzystać nieodpłatnie.
W każdą sobotę i niedzielę zimy (do końca marca) w godzinach 10–15 w centrum będzie pełnić dyżur osoba przeszkolona, która objaśni zasady działania centrum oraz w razie potrzeby udostępni zestaw lawinowy.
Zestaw treningowy składa się z konsoli sterującej oraz zakopywanych pod śniegiem „ofiar” (nadajniki). Stosując własne zestawy lawinowe (detektor, sonda, łopata) i ustawiając odpowiednio trening na konsoli sterującej, można uzyskać sytuację podobną do tej na lawinisku, gdy po śniegiem znajdują się zasypani ludzie, a osoby pozostałe na powierzchni muszą jak najszybciej je odnaleźć wykorzystując detektory lawinowe, sondy i łopatki. Gdy na konsoli sterującej wybierzemy liczbę „ofiar”, wyświetli nam się czas, w jakim powinniśmy je zlokalizować i wydobyć.

Centrum zakupiono 4 lata temu w ramach akcji „Lawinowe ABC” dzięki zaangażowaniu w akcję PZU. Celem akcji jest edukacja i zwiększenie bezpieczeństwa wśród turystów przebywających zimą w górach. Tej zimy odbywa się już jej szósta edycja.


Dni Otwarte Centrum Lawinowego PZU na Kalatówkach odbędą się w dniach 14-16 lutego br. W programie warsztaty prowadzone przez ratowników TOPR, wycieczki edukacyjne z przewodnikiem tatrzańskim, prelekcje i losowanie nagród.

Pracownicy TPN prowadzą zajęcia edukacyjne dla uczniów szkół średnich studentów uczelni z terenu powiatu tatrzańskiego i nowotarskiego.
Organizatorem akcji Lawinowe ABC jest Tatrzański Park Narodowy we współpracy z Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Partner główny to PZU.

opr. s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl