06.01.2020, 13:40 | czytano: 2071

Spis próbny w gminie Jabłonka. Gmina została wybrana jako jedyna w Małopolsce

Przez cały kwiecień na terenie gminy Jabłonka odbędzie się spis próbny, mający na celu sprawdzenie rozwiązań metodologicznych, organizacyjnych oraz technicznych przewidzianych do zastosowania w narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań, który odbędzie się w 2021 r.
Spisy próbne będą przeprowadzane w całej Polsce w jednej gminie z każdego województwa - w województwie małopolskim została wylosowana gmina orawska.
Spis próbny jest obowiązkowy dla wszystkich mieszkańców gminy. Pytania dotyczyć będą m. in. charakterystyki demograficznej osób, wykształcenia, zatrudnienia, narodowości, migracji oraz zasobów mieszkaniowych.

Po raz pierwszy w historii spisów w Polsce, wszystkie osoby objęte spisem są zobowiązane przeprowadzić samospis internetowy przy użyciu interaktywnego formularza, który będzie dostępny na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego. "Dla tych z Państwa, którzy będą mieć trudności z samospisem internetowym, na czas spisu próbnego będzie przygotowane stanowisko komputerowe w Urzędzie Gminy w Jabłonce. Dodatkowo, jeżeli ktoś (np. ze względu na zaawansowany wiek, stan zdrowia czy niepełnosprawność) nie będzie w stanie samodzielnie wypełnić internetowego formularza spisowego, pomoże mu w tym rachmistrz spisowy – osobiście lub telefonicznie" - informują urzędnicy.

Każdy z rachmistrzów będzie miał identyfikator, a także będzie wyposażony w elektroniczne urządzenie pozwalające na zbieranie danych poprzez specjalne oprogramowanie do przeprowadzenia spisu. Tożsamość rachmistrza spisowego będzie można zweryfikować kontaktując się z Urzędem Statystycznym w Krakowie lub Urzędem Gminy w Jabłonce.

Wszystkie przekazywane dane zostaną objęte tajemnicą statystyczną – będą zabezpieczone oraz nie zostaną nikomu ujawnione. Stosowane przez statystykę publiczną narzędzia oraz procedury w zakresie bezpieczeństwa danych zapewniają całkowitą ochronę gromadzonych informacji. Statystyka publiczna prezentuje jedynie dane wynikowe, których nie można powiązać z konkretnymi osobami.
"Prosimy wszystkich mieszkańców gminy Jabłonka o zaangażowanie i udział w spisie próbnym oraz zachęcamy do włączenia się w upowszechnianie informacji o spisie, bo liczy się każdy" - apeluje UG w Jabłonce.

opr.s/
Może Cię zainteresować
komentarze
Jagna07.01.2020, 10:33
Po co komu spis powszechny ?!
Chcą sprawdzić z czego jeszcze mogą ograbić Polaków ?!
cicho sza06.01.2020, 16:20
"Wszystkie przekazywane dane zostaną objęte tajemnicą statystyczną ? będą zabezpieczone oraz nie zostaną nikomu ujawnione."
Bzdura, nie takie informacje jako ściśle tajne wyszły poza ściany. Wszyscy wiedzą nie powiedzą.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl