08.01.2020, 17:01 | czytano: 2538

Świąteczny koncert Orkiestry z Gronkowa (zdjęcia)

zdj. arch. orkiestry
W kościele parafialnym w Gronkowie wystąpiła Orkiestra Dęta. Zaprezentowany repertuar świąteczny nie zamykał się tylko do kolęd i pastorałek. W programie znalazły się utwory z kanonu muzyki popularnej, wylansowane przez gwiazdy muzyki pop. Ten występ był równocześnie promocją nowej płyty zespołu.
Krótki zarys historii Orkiestry Dętej Gronków:
W roku 1935 zaczęła się tworzyć Orkiestra Dęta Gronków. Niesamowita chęć młodych chłopców do nauki gry na nienowych już wtedy instrumentach dętych spowodowała, że Orkiestra przed II wojną światową skupiała ponad 20 młodzieńców.

Lata powojenne to okres kompletowania instrumentów, które jak się okazało były w bardzo złym stanie technicznym. Muzycy w tym też okresie wyjeżdżają do Miasta, aby uświetnić swą grą Święta 1 Majowe oraz występują w przeróżnych ważnych okazjach oraz defiladach.

Do Orkiestry dołączają kolejni młodzi chłopcy, chętnie przychodząc na próby, które z braku odpowiedniego miejsca odbywały się w domu Kapelmistrza Jana Gąsienicy-Śliwy. Cierpliwość jego małżonki jest nie do opisania, szczególnie gdy próby odbywały się w okresie przed Bożym Narodzeniem, a w jednej izbie mieściło się 20 chłopów. Mija ćwierć wieku od założenia Orkiestry i następuje kolejny zryw napływu muzyków, który trwa do lat 80. Niektórzy są do dzisiaj aktywni w życiu naszej organizacji.

Na początku lat 70 rozpoczyna się granie przez cały maj na wieży naszego kościoła pieśni Maryjnych .Tak to wspomina Stanisław Gąsienica –Śliwa: "Do Orkiestry dołączyłem w roku 1955 jako 13 letni chłopak, bardzo szybko pojąłem grę nie tylko na trąbce ale również na klarnecie, co zauważył Profesor Potoczak i w ten sposób mimo sprzeciwu taty skończyłem I oraz II stopień szkoły muzycznej w Nowym Targu. Granie na wieży zaczęło się z mojej inicjatywy , kiedy będąc w Nowym Targu słyszałem jak grali na wieży i postanowiłem żeby u nas też było piekne granie dla nasej Matuli!!
Po skompletowaniu nut skrzyknąłem chłopaków i zacząłem ich uczyć. Pierwszy skład to byli: Staszek Mrowca-Jazok trąbka , Andrzej Bryja –Jurecek trąbka, Józef Wroniorz tenor, Józef Sysków baryton oraz ja. Zaraz w pierwszych latach pewnego ostatniego dnia gry poprosiłem Matkę Bożą o mozliwosć wyjazdu do USA i jakoś ku jesieni już tam byłem.”

Trzeba wspomnieć przy okazji grania na „wieży”, że ta tradycja przetrwała do dzisiaj. Ponad 40 lat gra tam bez przerwy i bez opuszczenia ani jednego dnia Andrzej Kokalik który zaczął swą przygode wiele lat wczesniej jako 17 letni chłopak
Następny muzyk , który rozpoczął swą grę na początku lat 80 i również aktywnie i regularnie gra na „wieży” długie lata to Marian Pudzisz.
Przez długie lata majowego grania przewinęło się bardzo wielu muzyków , dzisiaj jest to skład następujący: Kokalik Andrzej- tenor, Pudzisz Marian – trąbka, Kolasa Paweł- trąbka, Leśnicka Łucja –trąbka, Gigoń Michał- waltornia, Gąsienica Michał-klarnet.

Orkiestra swą grą uświetniała od początku istnienia wszystkie uroczystości w parafii, oraz prymicje księży i śluby sióstr zakonnych. Nasza Orkiestra grywała również na pogrzebach oraz weselach nie tylko w Gronkowie.

Po śmierci swojego kapelmistrza w 1996 r. obowiązki kierownika przejmuje syn Józef Gąsienica ,który następnie w 2000roku przekazuje kierownictwo Marianowi Pudziszowi. Dyrygenturę prowadził w tym czasie Andrzej Bryja – Jurecek.
Po 2005 roku dyrygentem zostaje Józef Pańszczyk, który pełni tę funkcje przez ponad 10 lat. Za jego kadencji do Orkiestry dołącza ponad 15 młodych chłopaków i dziewczyn. W tym tez czasie Orkiestra bierze udział w licznych przeglądach gminnych min. w Szczawnicy, Szaflarach, Maniowach, Nowym Targu i innych, zdobywając różne miejsca oraz wyróżnienia.
Od roku 2016 obowiązki dyrygenta przejmuje Wojciech Kwiatek, natomiast kierownikiem od roku 2019 zostaje Michał Gąsienica. Z inicjatywy dyrygenta zmienia się całkowicie rodzaj granej do tej pory muzyki, na muzykę typowo amerykańską czy filmową, przez co do Orkiestry napłynęło sporo młodzieży nie tylko z Gronkowa. Na tę chwile Orkiestra składa się z ponad 30 muzyków.

Orkiestra jest wspomagana finansowo przez GOK w Łopusznej oraz Radę Sołecką.

W 2019 roku w marcu odbywa się nagranie pierwszej części płyty na gronkowskiej remizie oraz drugiej w październiku. Nasza schola Dzieci Maryi pod kierownictwem Wiktorii Zarębczan przepięknie śpiewa kolędy, które połączone muzyką orkiestry dały niespotykany efekt, za co bardzo gorąco chcemy im podziękować.

Dzięki współpracy wszystkich muzyków udaje się nagrać płytę ,którą mogliśmy Państwu zaprezentować.
Serdeczne podziękowania za przybycie, radę oraz pomoc należą się: Dyrektor GOK w Łopusznej Pani Józefie Kuchcie
Dyrektor szkoły podstawowej Pani Monice Nycz, Proboszczowi naszej parafii księdzu Adamowi Uniwersał, Księdzu Prałatowi Władysławowi Zarębczan, Księdzu Pawłowi Mrugała, Sołtysowi wsi Gronków Stanisławowi Kaliszewskiemu, Radnym: Edycie Haręza oraz Kazimierzowi Wasielak, Prezesom: OSP – Markowi Gacek , LKS Gronik – Bogusławowi Ożańskiemu, Wspólnoty Leśnej – Sylwestrowi Cudzich, Związku Podhalan – Kazimierzowi Zarębczanowi.

Ze świątecznymi pozdrowieniami -
Kierownik Orkiestry Michał Gąsienica - Śliwa
zobacz także
komentarze
Śliwa09.01.2020, 22:08
Do góralka zza miedzy. Oczywiście z ogromnym uznaniem i szacunkiem należy wspomnieć wszystkich muzyków którzy włożyli serce do Orkiestry lecz chcemy to przygotować na 19 lipca gdyż wtedy będą główne obchody jubileuszu 85 lecia istnienia. Pozdrawiamy serdecznie
góralka zza miedzy09.01.2020, 13:39
Witam! Dziękuję za piękny artykuł, ale należałoby wymienić jeszcze ś.p Władysława Kopcia, Jana Haręze i wielu innych. Myślę, że to IM się należy. Pozdrawiam.
Słuchacz09.01.2020, 10:50
Orkiestra,która poczyniła niesamowite postępy.Profesjonalny dyrygent,świetni muzycy.Poezja dla ucha.
Obserwator08.01.2020, 21:50
Wspaniała uczta dla ducha!!! Fantastyczna atmosfera kościoła w Gronkowie! Wielkie uznanie dla wyśmienitej Orkiestry i dla jej dyrygenta.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl