10.01.2020, 10:23 | czytano: 1018

Orszak Trzech Króli w Lipnicy Wielkiej (zdjęcia)

zdj. Grzegorz Rzepiszczak
6 stycznia w Lipnicy Wielkiej odbył się niecodzienny Orszak Trzech Króli, który zgromadził rzeszę lipniczan, ale także gości z całej Orawy i spoza regionu.
Orszak z Trzema Królami na koniach wyruszył z trzech różnych kierunków Lipnicy Wielkiej: z Kiczor, Przywarówki oraz Murowanicy - symbolizujące różne części świata. Za każdym z nich ciągnął się korowód samochodów aby ostatecznie połączyć się w jeden Orszak przy Kościele św. Łukasza Ewangelisty i Lipnickim Betlejem. Tam już czekali licznie zgromadzeni mieszkańcy oraz kapele Nowej Orawy i Muzyki Orawskiej, które ich witały radosnym śpiewem i grą.
"Trzej Królowie na czele z księdzem proboszczem udali się do Lipnickiego Betlejem, gdzie złożyli dary i pokłony nowonarodzonemu Dzieciątku i Świętej Rodzinie. Cały korowód przemaszerował wokół kościoła, a następnie uroczyście został wprowadzony do naszej świątyni na Mszę Świętą. Odświętność tego wydarzenia podkreślił udział grup muzycznych podczas Mszy Świętych w tym dniu: Nowej Orawy, Muzyki Orawskiej, Orkiestry Dętej oraz Scholi Exodus. Następnie w uroczystym orszaku wszyscy przeszli na plac Piotra Borowego, gdzie przy watrze przygotowanej przez strażaków z Lipnicy Wielkiej Centrum, świętowaliśmy i kolędowaliśmy wraz z Muzyką Orawską i Scholą Exodus. Koło Gospodyń Wiejskich w Lipnicy Wielkiej przygotowało zaś pyszny poczęstunek" - relacjonują organizatorzy.

W ten dzień w postacie Trzech Króli wcielili się Piotr Karkoszka, Andrzej Karkoszka i Marcin Kocur, a w Rodzinę Świętą Państwo Moniakowie. Eugeniuszowi Węgrzynowi - serdeczne podziękowania za użyczenie koni.

Organizatorzy: Parafia Św. Łukasza Ewangelisty w Lipnicy Wielkiej, Gminne Centrum Kultury - Karolina Kowalczyk oraz Stowarzyszenie Rozwoju Orawy - Renata Martyniak

opr.s/ zdj. Grzegorz Rzepiszczak
komentarze
Asia10.01.2020, 10:29
Brawo Lipnica. Jesteście wielcy!
Zobacz pełną wersję podhale24.pl