19.01.2020, 14:32 | czytano: 6992

Mała Armia Janosika podbiła serca szczawniczan – IV Szczawnicki Koncert Noworoczny (zdjęcia)

zdj. Joanna Dziubińska
Szczawnickie Koncerty Noworoczne mają dość krótką historię, ale zawsze są to spektakularne wydarzenia, które potem mieszkańcy długo wspominają. Tak będzie zapewne i tym razem, gdyż młodzi górale z Małej Armii Janosika podbili pienińskie serca.
W tym roku Koncert Noworoczny odbył się w sobotę 18 stycznia w Dworku Gościnnym. Przybyłych gości przywitali reprezentujący gospodarzy Agnieszka Żarska, Tomasz Kurdziel i Helena Mańkowska oraz burmistrz Szczawnicy Grzegorz Niezgoda. Po części oficjalnej przyszedł czas na występ, na który wszyscy czekali: na scenę weszła ponad setka ubranych w tradycyjne góralskie stroje dzieci. I zaczęła się trwająca ponad dwie godziny muzyczna uczta…
Podczas IV Szczawnickiego Koncertu Noworocznego Mała Armia Janosika zaprezentowała program złożony z piosenek ludowych, patriotycznych i religijnych, przeplatanych słowami Papieża Jana Pawła II oraz księdza Józefa Tischnera. Dużym zaskoczeniem były góralskie aranżacje znanych przebojów jak „Mój jest ten kawałek podłogi” czy „Dni, których nie znamy”.

Następnie przyszedł czas na życzenia: miłości, radości, zdrowia, spełnienia marzeń oraz przebaczenia dla zebranych w Dworku gości i ich rodzin, które złożyli Grzegorz Niezgoda, Andrzej Mańkowski oraz lider zespołu Damian Pałasz.
Na zakończenie Mała Armia Janosika zaśpiewała dwie kolędy i ulubioną przez św. Jana Pawła II „Barkę”.

Owacjom na stojąco nie było końca i gdyby nie młody wiek muzyków (najmłodsi mieli 5- 6 lat), zespół musiałby grać zapewne do białego rana. Na zakończenie koncertu publiczność miała możliwość podziękowania brawami nie tylko całemu zespołowi, ale także każdemu z osobna, gdyż lider kapeli wymienił z imienia każdego muzyka występującego na szczawnickiej scenie.

Kolejny Noworoczny Koncert okazał się wielkim sukcesem, a mali górale z Raby Wyżnej zdobyli serca szczawnickiej publiczności.
jd

----
Zespół Mała Armia Janosika powstała w 2015r. w Rabie Wyżnej. Jej pomysłodawcą i liderem jest Damian Pałasz – skrzypek, muzyk i wizjoner, który rozpoczął od założenia w Rabie Wyżnej sekcji nauki gry na skrzypcach i basach góralskich. Mała Armia Janosika obecnie liczy 140 osób w wieku od 4 do 69 lat. W swoim dorobku mają cały szereg występów podczas ważnych wydarzeń, które były transmitowane przez telewizję publiczną. Z okazji ŚDM 2016 zrealizowali wideoklip ku czci Św. Jana Pawła II pt. „Siła jest w jedności” oraz wystąpili podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. W styczniu 2017r. zagrali wiele koncertów świątecznych. W październiku 2018 roku swoją premierę miał trzeci teledysk Małej Armii Janosika, który był mocno związany z obchodami ważnego dla każdego Polaka święta- Święta Niepodległości.
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Mała armia Polski19.01.2020, 22:03
To naprawdę wyjątkowy zespół wyjątkowych ludzi, "małych i dużych"
widz19.01.2020, 21:08
Koncert ok, ale po co ta szopka nowomowa oficjelów ? Powinno być: prezenter , występ i po temacie, rerszta na plakacie.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl