30.01.2020, 15:24 | czytano: 3199

Portki góralskie wyhaftowane (zdjęcia i video)

W Gminie Ochotnica Dolna realizowany był projekt „Mistrz i uczeń” dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pn. „Kultura ludowa i tradycja 2019”.
W ramach projektu odbył się cykl spotkań warsztatowych z wyszywania i haftowania portek góralskich. Poprowadził je lokalny twórca ludowy Tomasz Hubiak, który od lat szyje portki dla górali pienińskich i podhalańskich. W ramach warsztatów przekazał on swój fach i swoją wiedzę w zakresie wyszywania portek młodemu pokoleniu. Uczennicami były Marzena Gazdziak z Tylmanowej i Dominika Królczyk z Ochotnicy Dolnej. Warsztaty odbywały się w Wiejskim Ośrodku Kultury w Tylmanowej od kwietnia do grudnia 2019 r.
Warsztaty miały na celu ocalenie ginącego zawodu, kultywowanie i promowanie dziedzictwa kulturowego regionu oraz pobudzenie zainteresowania wśród młodego pokolenia. Uczennice podczas warsztatów, pod okiem Mistrza, wyszyły i wyhaftowały portki górali ochotnickich i portki górali podhalańskich, które można obejrzeć w WOK w Tylmanowej jako eksponaty.

Został również nagrany film prezentujący warsztaty.


Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Materiały nadesłane, oprac. r/
komentarze
Choraży01.02.2020, 13:51
Ciekawe ,musę odwiedzić mistrza,jako sie wróce, bo moje portki troche sie skurcyły,robiony na Bukowej w Marusynie w 1972 roku,e przesły kawołek Świat,P.O. tej stanie ale wieksośç za wielka wodom,wysywanie i sukno mnie ciekawi
Zobacz pełną wersję podhale24.pl