31.12.2019, 18:53 | czytano: 1829

Ochrona zabytków na wyższym poziomie w Muzeum Tatrzańskim

Fot. Muzeum Tatrzańskie
ZAKOPANE. Dzięki wsparciu finansowemu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pracownie Muzeum Tatrzańskiego używają nowoczesnego sprzętu służącego do konserwacji bezcennych zabytków.
Muzeum Tatrzańskie im. Dr. Tytusa Chałubińskiego prezentuje zbiory liczące blisko 94 tys. okazów z różnych zbiorów: przyrodniczej, etnograficznej, historycznej i artystycznej. W celu ochrony tej unikatowej kolekcji Muzeum zatrudnia 4 wykwalifikowanych pracowników w Dziale Konserwacji. Do tej pory wszystkie te zbiory są konserwowane w ograniczonym zakresie w jednym niewielkim pomieszczeniu o wielofunkcyjnym charakterze.
Aktualnie Muzeum Tatrzańskie jest w fazie modernizacji swoich budynków, ekspozycji i magazynów w celu podniesienia standardów ekspozycji i przechowywania. W planach jest także stworzenie nowej pracowni konserwatorskiej w zmodernizowanym budynku – w willi Oksza. gdzie, będą pomieszczenia przeznaczone do działań edukacyjnych, a pracownia przeniesiona zostanie do pomieszczeń w willi Oksza.

Dzięki pozytywnemu rozpatrzeniu wniosku Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o dofinansowanie zadania “Wyposażenie pracowni konserwatorskiej Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem” Muzeum Tatrzańskie uzyskało dotację w ramach programu “Wspieranie działań muzealnych”. Wkład własny do projektu zabezpieczył Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Projekt przewidywał zakup wielofunkcyjnych stanowisk pracy wraz z niezbędnym wyposażeniem czterech pomieszczeń: pokoju socjalnego, pracowni mokrej, suchej i pakowalni ze studio fotograficznym, służących do profilaktyki, zabezpieczania i pełnej konserwacji oraz dokumentacji prac konserwatorskich zróżnicowanych kategorii zbiorów: z drewna, metalu, ceramiki, papieru, malarstwa sztalugowego i tkanin.

Pracownia została wyposażona w m.in.: dygestorium chemiczne, mikropiaskarkę do oczyszczania zabytków metalowych, mikroskop stereoskopowy, skalpel parowy, stół niskociśnieniowy, umożliwiający prowadzenie prac przy konserwacji malarstwa i papieru; kontrolery klimatu, rejestrator temperatury i wilgotności; lampy imitujące światło dzienne, do doświetlania stanowiska pracy. Poza tym niezbędne wyposażenie pracowni takie jak: szafy do przechowywania materiałów stoły robocze, krzesła etc.

Nowa pracownia będzie gotowa na kolejne wyzwania związane z ochroną tatrzańskiego dziedzictwa w roku 2020.

Źródło: Muzeum Tatrzańskie, oprac. r/
Zobacz pełną wersję podhale24.pl