23.02.2020, 16:32 | czytano: 2519

Terytorialsi na poligonie (zdjęcia)

zdj. 11 Małopolska Brygada OT
Na poligonie w Dębie kolejnych 150 żołnierzy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej kończy pierwszy, roczny etap szkolenia. Przez czternaście dni będą poddawani intensywnemu egzaminowi bojowemu.
Żołnierze Obrony Terytorialnej pełniący terytorialną służbę wojskową nie zwalniają tempa. Od 17 lutego na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Dębie trwa szkolenie zintegrowane 111 batalionu lekkiej piechoty.
- Szkolenie w Dębie jest już drugim w tym roku czternastodniowym szkoleniem zintegrowanym organizowanym przez 11 Brygadę. Doskonalimy wiedzę teoretyczną i podstawowe umiejętności praktyczne niezbędne do działań taktycznych - mówi Szef Sztabu 11 MBOT ppłk Andrzej Sioła. - Zajęcia z taktyki to preludium do najważniejszego momentu podczas szkolenia czyli strzelania bojowego, rzutu granatem i wysadzania. Do dyspozycji mamy karabinki polskiej produkcji - MSBS GROT – dodaje.

Aktualnie w 11 MBOT służy 900 żołnierzy, w tym 770 żołnierzy OT pełniących TSW. Służba w Brygadzie cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Do tej pory złożono ponad 1800 wniosków, z jednostką zapoznało się ponad 1600 ochotników.

- Od stycznia br. 11 MBOT osiągnęła gotowość wybranymi elementami Systemu Zarządzania Kryzysowego BOT do realizacji wsparcia zadań kryzysowych w Stałym Rejonie Odpowiedzialności (SRO) Brygady – Małopolsce. Dowódcą 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest płk Krzysztof Goncerz, wywodzący się z Wojsk Specjalnych i Powietrznodesantowych, zastępcą ppłk Jerzy Klocek. Dowództwo Brygady i pierwszy z trzech batalionów lekkiej piechoty stacjonują w Krakowie (Kraków-Rząska). Kolejne dwa będą stacjonować w Oświęcimiu i Tarnowie. Formowanie brygady rozpoczęło się w styczniu 2018 r. Terytorialsi stanowią wsparcie dla lokalnej społeczności w obliczu zagrożeń militarnych bądź sytuacji kryzysowych. 11 MBOT przeznaczona jest do prowadzenia działań taktycznych samodzielnie lub we współdziałaniu z wojskami operacyjnymi w swoim SRO. Wojska Obrony Terytorialnej są piątym Rodzajem Sił Zbrojnych obok Wojsk Specjalnych, Lądowych, Powietrznych i Marynarki Wojennej - przypomina mjr Bartosz Kubal, oficer prasowy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

opr.s/
Może Cię zainteresować
komentarze
Piotrek29.02.2020, 09:33
Nie ma się czym zachwycać. W tej grupie którą się szkoli prawie nie ma ludzi z Podhala. Za to jedna z kompani w której są ludzie z Podhala i okolic Sądeczczyzny są przydzieleni do obrony okręgu Miechowskiego czyli całkowicie po drugiej stronie Małopolski. Mało tego nie będzie batalionu na Podhalu mimo tego, że dowództwo brygady dostało prawie na tacy budynek z Zakopcu. To jest robienie z ludzi idiotów.
Harpagon Forte Max25.02.2020, 10:13
Potem będzie trzeszczeć w kościach i NFZ nie wydoli na ich rehabilitację.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl