01.03.2020, 20:43 | czytano: 2174

Orawa świętuje stulecie przyłączenia do Polski - powstał portal Orawa2024

1 marca br. uruchomiony został portal Orawa2024. To nowy projekt tworzony w związku z obchodami setnej rocznicy przyłączenia części Orawy do Polski i wydarzeń pod hasłem: „Orawa z Niepodległą 1918-1924”, którym patronuje gmina Lipnica Wielka.
- Od lat istniała potrzeba uruchomienia serwisu, w którym będą gromadzone materiały o Orawie i który w przystępny sposób je spopularyzuje. Trwają prace nad zebraniem i udostępnieniem dotychczas wydanych książek, czasopism, druków ulotnych, broszur, multimediów oraz prowadzona jest kwerenda i praca nad materiałami dotąd niepublikowanymi. Na stronie zamieszczane będą także materiały z konferencji naukowych, spotkań autorskich i rozmów ważnych dla Orawy i dotyczących tego regionu. Publikacje cyfrowe są do pobrania za darmo, w otwartym dostępie. Powstaje w ten sposób unikatowa baza wiedzy o Orawie i jej historii. Do utworzenia tej strony przyczyniło się również nowopowstałe "Stowarzyszenie Lipnica Wielka na Orawie" - wyjaśnia Karolina Kowalczyk z Gminnego Centrum Kultury w w Lipnicy Wielkiej.
Nazwa portalu odnosi się do setnej rocznicy ostatecznego ustalenia przebiegu granicy na Orawie. 28 lipca 1920 r. odgórną decyzją Rady Ambasadorów zdecydowano o przebiegu granicy na Kresach Południowych. Podjęta została w czasie skrajnego zagrożenia niepodległości Polski przez atak Rosji Sowieckiej. Poprowadzono ją niekorzystnie dla Polski, podzielono nawet jeden zwarty organizm wiejski - Lipnicę Wielką. Nieznacznie korygowano ją i ostatecznie przebieg granicy południowej ustalono w 1924 r. Rok ten zamyka okres kształtowania granic Niepodległej.

Nad stroną pracuje zespół redakcyjny w składzie: Małgorzata Liśkiewicz, Karolina Kowalczyk, Robert Kowalczyk i Grzegorz Rzepiszczak.

- Zapraszamy każdego z Czytelników do współtworzenia tego miejsca i przekazywania innym opowieści o współczesności Orawy i o jej historii. O kontakt prosimy na adres mailowy: orawa2024@lipnicawielka.pl - apelują twórcy strony.

Zainteresowanych historią Orawy zapraszamy na Orawa2024 (kliknij tutaj).

mat. prasowy, opr.s/
komentarze
franc02.03.2020, 15:58
Gratulacje - widać młode tchnienie w Lipnicy! Tak trzymać!!!
Krakus02.03.2020, 08:48
Brawo Lipnica!!! Zawsze jesteście najlepsi.
orawianin02.03.2020, 08:05
Gratulujemy pomysłodawcom i dziękujemy za pamięć o wielkich i ważnych wydarzeniach naszej orawskiej historii!!!
gość02.03.2020, 07:14
Młodych to pewno nie rusza w jakiej części Europy się znajdują. Ale starsi długo jeżdzili do pracy do Polski
Zobacz pełną wersję podhale24.pl