02.03.2020, 13:48 | czytano: 5871

"Dmuchanie na zimne". W Zakopanem rozmawiano o koronawirusie

zdj. powiat.tatry.pl
ZAKOPANE. W siedzibie Starostwa Tatrzańskiego odbyło się spotkanie dla dyrektorów: szkół, przedszkoli i placówek oświatowych w związku z potencjalnym ryzykiem zakażenia koronawirusem. Informacje w tej sprawie przedstawiła Beata Trojańska Powiatowy Inspektor Sanitarny.
Mówiono o określonych przez Głównego Inspektora Sanitarnego zasadach postępowania epidemiologicznego i medycznego. Przypomniano o podstawowych zasadach zachowania higieny, mogących uchronić przed rozprzestrzenieniem się chorób, które wywołuje koronawirus.
W spotkaniu uczestniczył również lekarz Łukasz Błoński z Oddziału Wewnętrznego Szpitala Powiatowego im. Dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, który przekazał informacje o przygotowaniu placówek medycznych do ewentualnego leczenia objawowego najczęściej osób zakażonych koranowirusem.

- Fundamentalne zalecenie jest takie, żeby myć ręce i dezynfekować dokładnie co przypomina w każdym komunikacie Główny Inspektor Sanitarny. Do dokumentów dołączane są zawsze przejrzyste, graficzne instrukcje jak prawidłowo myć i dezynfekować ręce. A maseczki powinny być tylko dla osób, które mają objawy choroby lub dla osób, które mają bezpośrednią styczność z osobami z koronowirusem, czyli np. dla personelu medycznego, zespołów ratownictwa medycznego, pracowników socjalnych, które takie osoby mogą odwiedzać. Maseczki nie są pierwszym sposobem ochrony przed koronawirusem - przypomina lekarz. Jak dodał, zakopiański szpital w razie wystąpienia sytuacji kryzysowej "jest w stanie utworzyć tymczasowy oddział w części budynku odizolowanej od reszty". - Lokalowo jesteśmy do tego przygotowani, bylibyśmy w stanie hospitalizować maksymalnie 20 pacjentów - dodaje Łukasz Błoński.


Andrzej Łęcki, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Starostwa Tatrzańskiego na pytanie, czy jest już realne zagrożenie koronawirusem w Małopolsce odpowiada: - Powiedzmy, że na razie jest to dmuchanie na zimne, ale tak jak mówiłem na spotkaniu sytuacja jest bardzo dynamiczna. Jeszcze 31 stycznia mieliśmy niewielką ilość zachorowań w Europie i nagle w bardzo krótkim czasie ilość osób chorych zaczęła drastycznie wzrastać. Dlatego wszystkie działania, które zostały podjęte i przez pana wojewodę i tutaj przez pana starostę są słuszne, aby w przypadku już realnego zagrożenia wszyscy byli gotowi podjąć już niezbędne działania. Tylko sprawne funkcjonowanie może w sytuacji kryzysowej uchronić nas od epidemii.

Cała rozmowa z dr. Bońskim i naczelnikiem Łęckim - na stronie Powiatu Tatrzańskiego.

opr.s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
blablabla05.03.2020, 08:04
W Zakopanem i na Podhalu obecnie coraz wiecej obcokrajowców, tak zawsze było ale od jakiegoś czasu ktoś usilnie chce na siłę zrobić tu ASPEN. Na ulicach bardzo dużo Azjatów. Mieszkańcy korzystają z tych samych środków transportu, chodzą do tych samych sklepów, restauracji i basenów. Tu jest jedna wielka globalna wioska. Takie miejscowości nie oszukujmy się są w pierwszej linii narazone na kontakt z tym wirusem. I o tym powinna być moim zdaniem ta konferencja. Dyrektor sanepidu mówi o myciu rak - tego uczą od przedszkola a my mamy tylko malutki szpital ale za to niedoszłe Aspen i miliony gości.... Wszyscy Odradzają podróżowanie OK, ale co z tymi, którzy do nas przyjeżdżają? Przecież tutaj jest chyba sedno sprawy.
leming doskonały03.03.2020, 08:37
Co roku na przełomie stycznia - kwietnia w Polsce choruje na grypę lub grypopodobne od 300.000 do 600.000 Polaków. Z powody grypy - powikłań po grypowych umiera kilka tysięcy Polaków - t.j. więcej niż dotychczas na koronawirus na całym świecie. Komu zależy na tym, aby siać panikę w społeczeństwie ??? Na jesień wejdzie do aptek szczepionka p/koronawirus, która nic nie da, bo na przełomie 2020/2021 wirus grypy zmutuje i nie będzie na niego szczepionki, podobnie jak obecnie na koronawirus. Koncerny farmaceutyczne już zacierają ręce - panika robi swoje.
Baca02.03.2020, 15:41
Tylko po cichu rozmawiać bo jak się turysta dowie to nie będzie chciał jeść oscypków
Stasia02.03.2020, 15:15
Gdzie kupic maski i zele do rak?
waksmund pis02.03.2020, 15:14
Zamykac wszystko !! wczoraj przyjechali wlosi na kwatere i ich dusi i kaszle!!!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl