10.03.2020, 12:59 | czytano: 1502

Wielu chętnych na "mały ZUS plus"

W Małopolsce od początku lutego do 2 marca niemal 13 tys. firm zadeklarowało opłacanie niższych składek w ramach „małego ZUS plus”. W ciągu ostatnich dni przed końcem terminu podwoiła się liczba przedsiębiorców, którzy zgłosili się do tej ulgi.
Wnioski o ulgę w opłacaniu składek można było składać od 1 lutego do 2 marca. Pozostali, którzy wcześniej korzystali z „małego ZUS”, mogą kontynuować opłacanie niższych składek w rozszerzonej wersji, czyli „mały ZUS plus”.
Do 24 lutego 6,5 tys. przedsiębiorców w Małopolsce zgłosiło się do „małego ZUS plus”. Tydzień później, do 2 marca płacenie niższych składek zadeklarowało niemal dwukrotnie więcej, bo aż 13 tys. osób, które prowadzą biznes. Najwięcej z terenu krakowskiego oddziału ZUS - 6217 firm, następnie z sądeckiego oddziału - 3114 przedsiębiorców. Pozostałe placówki ZUS w województwie małopolskim tj. Chrzanów i Tarnów przyjęły mniej niż 2000 zgłoszeń (Chrzanów – 1976, Tarnów – 1621).

W całej Polsce do 2 marca 126,1 tys. przedsiębiorców zgłosiło się do „małego ZUS plus”. Wszystkich firm w zgłoszeniu do ulgi jest 281 tysięcy.

Składki na „mały ZUS plus” oblicza się od połowy przeciętnego miesięcznego dochodu z poprzedniego roku. Wszystko zależy od konkretnego przypadku, jednak oszczędności na składkach w porównaniu do standardowych zasad to średnio około kilkaset złotych miesięcznie.

Opłacanie niższych składek wpływa na wysokość świadczeń z ubezpieczeń społecznych, dlatego przedsiębiorca z rozmysłem powinien korzystać z tej ulgi.
Kolejny termin na zgłoszenie do „małego ZUS” w następnym roku. Wnioski będzie można składać do końca stycznia 2021 roku.

Źródło: ZUS, oprac. r/
komentarze
DARO :)10.03.2020, 19:49
szkoda że w programie Płatnik nie działają druki rca2 i dra2. A bardziej precyzyjnie to działają, ale do małego zusu, a nie aktualnego małego zusu PLUS, gdzie za podstawę przyjmuje się dochód a nie przychód jak poprzednio. Program do aktualizacji
Zobacz pełną wersję podhale24.pl