10.03.2020, 22:25 | czytano: 1297

Ochotnicze Straże Pożarne z gminy Lipnica Wielka podsumowują miniony rok

zdj. UG Lipnica Wielka
Początek 2020 roku, to doskonały czas na podsumowanie działalności jednostek z terenu gminy Lipnica Wielka. We wszystkich jednostkach odbyły się zebrania sprawozdawcze. Ubiegły rok bowiem był czasem dużego zaangażowania i nacisku na funkcjonowanie jednostek poprzez realizację szkoleń niezbędnych do pełnoprawnego udziału w akcjach ratowniczo gaśniczych.
Dzięki przychylności Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Targu oraz determinacji pracowników urzędu gminu, zarządów poszczególnych jednostek i dzięki poświeceniu samych strażaków na terenie gminy w roku 2019 udało się wyszkolić:
- 32 ratowników OSP w zakresie podstawowym
- 14 kierowców konserwatorów sprzętu ratowniczego OSP
- 8 naczelników OSP
- 24 ratowników Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy
Jest to zarazem największa grupa przeszkolonych strażaków na terenie całego powiatu nowotarskiego w ubiegłym roku. Wielu z druhów poświęciło kilka lub kilkanaście dni na to, aby podnieść swoje umiejętności i poziom wyszkolenia. Był to pierwszy krok na drodze do zwiększenia gotowości bojowej jednostek z terenu gminy.

W tym roku będą czynione starania do tego aby jednostka OSP Lipnica Wielka – Centrum została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego oraz aby uzyskała nowy średni samochód ratowniczo – gaśniczy w miejsce wysłużonego Stara 244.

Ubiegły rok, to również prace nad polepszeniem warunków socjalno – lokalowych jednostek. W jednostce OSP Lipnica Wielka – Murowanica wykonano prace powiększające dotychczasowy garaż oraz wykonano nową świetlicę dla strażaków. Rozpoczęto również prace projektowe dla OSP Lipnica Wielka Centrum, aby w obecnym roku przeprowadzić modernizację garażu dostosowując go do planowanego na ten rok zakupu samochodu.


- Wywodząc się ze środowiska straży i widząc potrzeby jakie są w tym zakresie nie mogłem patrzeć obojętnie. Stąd też moja decyzja, aby wesprzeć działania strażaków na tyle ile to możliwe. Dzięki ich determinacji i zaangażowaniu możemy z czystym sumieniem powiedzieć, że zrobiliśmy ogromny postęp i zrealizowaliśmy założone cele. Mam nadzieje, że ten rok również pomoże doprowadzić wszystkie założenia do końca. Sprawnie działające i dobrze wyposażone jednostki OSP na terenie naszej gminy oddalonej od Nowego Targu o ponad 40 kilometrów są bowiem gwarantem bezpieczeństwa dla wszystkich naszych mieszkańców. To od nich w największej mierze zależy nasze bezpieczeństwo – dlatego serdecznie dziękuje wszystkim strażakom za ich zaangażowanie - takimi słowami zakończył zebranie w OSP Lipnica Wielka Centrum wójt gminy – Mateusz Lichosyt.

źródło: UG Lipnica Wielka, opr. s/
zobacz także
komentarze
M12.03.2020, 19:39
Do fred a czy ty wiesz jakie są koszty utrzymania ? Mnie się wydaje ze na tylu mieszkanców 3 auta to nic dużego a wies liczy 16 km i 1 auto w Kiczorach a to inna wioska i też potrzebują a dodam nawet więcej nowy samochód jest im potrzebny i to jak naj szybciej pozdrawiam
Buncol12.03.2020, 19:34
Bardzo dobre decyzje Pana Wójta druhowie są zadowoleni nie odstajemy wyszkoleniem od reszty orawy mieszkancy możecie być dumni !!
fred11.03.2020, 05:37
A moze by tak jedną straz zrobic w LIPNICY mniejszy koszt utrzymania by był,a nie az 4 auta utrzymywać
Zzzz za wody10.03.2020, 22:40
Nareszcie coś w tej naszej Lipnicy idzie do przodu. OBY!!! Wojt Lichosyt zmien nasza gmine na lepsze prosimy!!!
Zobacz pełną wersję podhale24.pl