19.03.2020, 10:12 | czytano: 2308

ZUS pomoże w trudnej sytuacji

Możliwość odroczenia o 3 miesiące terminu płatności składek za luty-kwiecień i zawieszenie na 3 miesiące umowy z ZUS, w której termin płatności rat bądź składek przypadał na marzec-maj. To udogodnienia dla przedsiębiorców w związku występowaniem w Polsce koronawirusa.
Zgodnie z nowym zarządzeniem ZUS przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z uproszczonego wniosku o odroczenie o 3 miesiące terminu płatności składek i zawieszenie lub wydłużenie spłaty należności w układach ratalnych. Będzie to jeden dokument, w którym przedsiębiorca oświadczy jaki wpływ miał koronawirus na nieuregulowanie należności.
"Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców. Zdajemy sobie sprawę, że dla niektórych osób może to być trudny czas. Cały czas zastanawiamy się w jaki jeszcze sposób pomóc osobom prowadzącym małe firmy" - wyjaśnia prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska.

Wniosek będzie mógł być złożony przez PUE, wrzucić do specjalnych pojemników w placówkach ZUS lub przesłać na adres e-mail doradcy ds. ulg i umorzeń w konkretnym oddziale ZUS.

Zgodnie z zaproponowanymi rozwiązaniami odroczenie terminu płatności w uproszczonym trybie będzie dotyczyło wyłącznie składek za miesiące od lutego do kwietnia 2020 r. (dotyczyć będzie również składek, których termin płatności już upłynął) i zawartych już układów ratalnych oraz umów o odroczenie z terminami płatności od marca do maja 2020 roku.

Przedsiębiorca, który skorzysta z odroczenia terminu płatności składek lub układu ratalnego może liczyć, że zostanie wstrzymane postępowania przedegzekucyjne, egzekucyjne i stosowanie sankcji.

Zgodnie z przepisami odroczenie może dotyczyć składek na: ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych.

Złożenie wniosku o odroczenie terminu płatności nie gwarantuje udzielenia tej ulgi. Jeżeli ZUS odmówi odroczenia, trzeba zapłacić należne składki wraz z odsetkami za zwłokę, naliczonymi do dnia zapłaty włącznie.

W każdym oddziale działa doradca ds. ulg i umorzeń. Pomoże on przy kompletowaniu dokumentów i składaniu wniosku oraz poprowadzi krok po kroku przez wszystkie inne formalności. Przedstawi najdogodniejsze formy uregulowania zobowiązań biorąc pod uwagę indywidualną sytuację klienta i jego możliwości finansowe.
Kontakt do doradców ds. ulg i umorzeń w oddziałach ZUS w Małopolsce:

Kraków tel.: (12) 424 63 66, (12) 252 41 83 - Inspektorat w Łagiewnikach ,
mail: doradca_ds_ulg_i_umorzen_krakow@zus.pl;

Nowy Sącz tel.: (18) 449 82 91, mail: doradca_ds_ulg_i_umorzen_NowySacz@zus.pl;
Chrzanów tel.: (32) 624 55 11, (32) 624 55 10, (32) 318 11 77,
mail: doradca_ds_ulg_i_umorzen_chrzanow@zus.pl;

Tarnów tel.: (14) 632 77 48, (14) 615 29 19 - Inspektorat w Bochni,
mail: doradca_ds_ulg_i_umorzen_Tarnow@zus.pl.

Materiał nadesłany, oprac. r/
komentarze
Ten co zrobił błąd bo pracował uczciwie20.03.2020, 12:35
ZUS odebrał mi rentę, którą pobierałem około 10 lat, jestem po operacji nowotwora złośliwego nerki, mam inne bardzo poważne choroby, ciężką padaczkę lekooporną, na leki wydaje co miesiąc 900,00 zł. Pomaga mi rodzina, ale nie mam za co żyć, nie mam za co kupić leków, ani środków odkażających, ograniczam nawet spożywanie jedzenia, żeby dzieci miały co jeść, powoli umieram, a ZUS chce pomagać, proszę NIE LICZYĆ NA TO , dodam że przepracowałem ponad 35 lat, z powodu choroby zostałem wyrzucony z pracy. Zastanówcie się ludzie, czy warto płacić składki na ZUS BO I TAK NIE BĘDZIECIE MIELI ZA CO ŻYĆ, gdy ukończycie 60 lat, tak jak ja
Molozo19.03.2020, 19:06
Węgry: likwidacja składek dla branż zagrożonych bankructwem.

USA: likwidacja podatku od wynagrodzeń.

Francja: umorzenie danin oraz opłat za prad i gaz.

Polska: ODROCZENIE płatności składek za okres w którym Państwo zabroniło prowadzenia działalności gospodarczej ??
KRETYŃSKI RZĄD PIS !!!!!!!!!!19.03.2020, 14:35
Nie nażarci PIS-owcy !!!!
Na Węgrzech zwolnili całkowicie lub częściowo z płatności i podatków a NASZ RZĄD NIENAŻARTY !!!!!!!!!!!!!!!!

PIS pomoże firmom w otrzymaniu kredytu, żeby jeszcze bardziej firmy zadłużyć !!!!!!!!
Przedsiebiorca19.03.2020, 12:57
ale mi łaske zrobili jak za luty to już wszyscy składki musieli zapłacic
mieszkaniec19.03.2020, 11:28
Cytat z dzisiejszej prasy jak wygląda realna pomoc rządu. "Rząd węgierski zamierza pomóc firmom w wielu dziedzinach. I tak branże hotelarska, rozrywkowa, sportowa, kulturalna oraz związana z transportem pasażerskim w ogóle nie muszą płacić składek. Pozostałe branże mają zostać zwolnione ze składki emerytalnej. Składka zdrowotna zaś będzie ograniczona do minimum. Decyzją rządu Viktora Orbána taki stan rzeczy potrwa co najmniej do 30 czerwca 2020 roku.
Jednak to nie wszystko. Węgierski rząd zdecydował także, iż do końca przyszłego roku ani osoby prywatne, ani firmy nie będą musiały spłacać kredytów ? nastąpi zawieszenie ich płatności. Dotyczy to kredytów zaciągniętych do 18 marca. Nowe będą mogły mieć RRSO do maksymalnie 5 proc."
Przedsiębiorca19.03.2020, 10:27
No zaje!@#$ sprawa. Mam 6 pracowników + 1. Za 3 miesiące to będzie do spłaty 21.000zł + bieżące zobowiązania. Wydłużycie dni tygodnia do 20, żebym mógł to zarobić czy jak? Państwo debili!
Gustaf19.03.2020, 10:24
Dobry czas na likwidację ZUSu lub przynajmniej zmian w jego funkcjonowaniu, chociażby wielkość składki zależna od dochodów a nie jak teraz czy zrobiłeś czy nie masz płacić. Poradnie w szpitalu zamkniete, przychodnie ograniczają przyjmowanie, a jak się okaże że mam wirusa to do Krakowa bądź siedź w domu ! Na co te składki? Na pensje dla pan w Zusie, które teraz będą wnioski o przesunięcie płatności przyjmować. Jest okazja - likwidowac ten niepotrzebny twór !!!
przedsiębiorca19.03.2020, 10:20
hehhe
Zobacz pełną wersję podhale24.pl